1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD'nin Fırat'ın Batısı İçin Beklediği Rusya Desteği Geldi!
PYD'nin Fırat'ın Batısı İçin Beklediği Rusya Desteği Geldi!

PYD'nin Fırat'ın Batısı İçin Beklediği Rusya Desteği Geldi!

Rusya, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Fırat'ın batısında ilerleme çabaları için destek vermeye başladı. Fırat'ın batısındaki Mümbiç'e, Rusya bombardıman düzenliyor.

A+A-

PYD, bir süredir Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırında güvenli bölge ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerlemeye çalışıyor. Örgüt, geçen ay ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının yardımıyla Halep'in doğusundaki Sırrin beldesinin güneyindeki IŞİD'i gerilettikten sonra Fırat nehrine ulaşmıştı. 27 Aralık’ta ABD uçaklarının hava saldırısının ardından Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı IŞİD'den alan PYD liderliğindeki güçler, ardından nehrin batısında Tişrin Barajı'nın 9 km kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmışlardı.

IŞİD'in şiddetli direnişi nedeniyle PYD'nin nehrin batısında Halep'e bağlı Mümbiç ilçesini alabilmesi, hava desteğinin gelip gelmemesine bağlı kalmıştı. PYD öncülüğündeki güçler bölgede yığınaklarına devam ederken ABD, örgütün daha ileriye gitmemesi konusunda yapılan uyarılar nedeniyle örgüte hava desteğini ertelemişti. Bu nedenle yönünü Rusya'ya çeviren PYD'nin beklediği destek, bugün geldi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rusya’ya ait savaş uçakları, Mümbiç ilçe merkezini, ilçenin kuzeydoğusundaki Tişrin Barajı yönünden vuruyor. PYD liderliğindeki güçlerin eş zamanlı kara operasyonuna başlayıp başlamadığı ise henüz bilinmiyor.

PYD-Rusya Arasında Yoğun Temaslar

AA muhabirinin PYD'ye yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, örgüt son haftalarda Rusyalı yetkililerle hava desteği verilmesi konusunda yoğun temas içine girmişti. Örgüt, 12 Aralık 2015'te YPG Sözcüsü Aldar Halil'in Lazkiye'ye bağlı Hımeymim'de Rusyalı yetkililerle yaptığı görüşmeden sonra kendilerine sözü verilen “sahada tam desteğin”, özellikle Fırat'ın batısı konusunda hayata geçirilmesini talep ediyordu.

PYD'ye yakın kaynaklar, 16 Ocak'ta da Lazkiye'den gelen bir Rusyalı komutanın, beraberindeki askerî heyetle Haseke'deki PYD güçlerini, keşif ve müttefik güçlere destek olma amacıyla ziyaret ettiğini, bu görüşmede örgütten Kamışlı'nın 30 kilometre güneyinde rejime ait bir askerî kıta oluşturulmasını talep ettiklerini anlatmıştı. Rusyalı istihbarat yetkililerinin 5 gün sonra da rejim-PYD koordinasyonunu güçlendirmek ve Kamışlı Uluslararası Havaalanı’ndaki çalışmaları incelemek amacıyla ilçeye geldiğini belirten kaynaklar, geçen ekimden bu yana Tel Abyad'da bulunan ve içinde özel birlik timleri de olan 100 kadar Rusya askerinin Kamışlı'ya getirildiğini söylemişti.

Kaynaklar, Rusya'nın PYD'ye destek verirken Esed yönetimini de bu işbirliğine kattığını, rejim otoritesinin PYD tarafından kabûl edilmesinde ısrarcı davrandığını bildiriyor.

Kamışlı, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinin en büyük ilçesi, Mardin'in Nusaybin ilçesinin 3 kilometre karşısında yer alıyor.Yüzde 25'i rejimin kontrolünde geri kalanı PYD hakimiyetinde olan ilçede rejimin kamu kurumları faaliyetlerini sürdürüyor. Güvenlik PYD tarafından sağlanıyor.

Rusya'nın genişletme çalışmaları yaptığı Kamışlı Uluslararası Havaalanı ise Esed rejiminin kontrolünde. Kamışlı'da hâlihazırda 100 civarında Rusya askeri bulunuyor. Havaalanındaki çalışmaların tamamlanması ve Rusya’nın varlığının artmasıyla Kamışlı'da rejim etkisinin güçlenmesi bekleniyor.

PYD Kuşağıyla Halep-Türkiye Koridorunu Kapatmak

Örgütün hedefine ulaşabilmesi hâlinde, Suriye'nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına dayanacak.

pydnin_firatin_batisi_icin_bekledigi_rusya_destegi.jpg

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum