1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "PYD'nin, Federasyon Söyleminin Zamanlaması Çok Manidar"
"PYD'nin, Federasyon Söyleminin Zamanlaması Çok Manidar"

"PYD'nin, Federasyon Söyleminin Zamanlaması Çok Manidar"

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, "PYD'nin, Suriye muhalefetinin tamamının katıldığı Cenevre barış görüşmelerinin yapıldığı bir dönemde federasyon kurma çabaları zamanlama olarak çok manidar" dedi.

A+A-

Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PYD'nin, Suriye'de devam eden kaostan yararlanarak önce kantonlar oluşturduğunu, şimdi ise federal bir yapı kurmak istediğini belirtti.

Yaklaşık 22 milyon insanın yaşadığı bir ülkede bir PYD örgütünün kendi adına karar verme yetkisi olmadığını dile getiren Mustafa, şöyle konuştu:

"Federal yapı tek taraflı ilan edilemez, buna Suriye halkının tamamının karar vermesi gerekiyor. Suriye bölünecekse buna halk karar verebilir. PYD'nin bölücü terör hareketleri devam ediyor. PYD'nin, Suriye muhalefetinin tamamının katıldığı Cenevre barış görüşmelerinin yapıldığı bir dönemde federasyon kurma çabaları zamanlama olarak çok manidar. PYD birilerinin piyonudur ve onların emirlerini yerine getiriyor. Böyle bir federasyonun uygulanması da yaşaması da mümkün değildir. Şayet Esed gider veya bir çözüm bulunursa yeni parlamento ve yeni anayasayla halk kendi geleceğini kendi belirler."

HABERE YORUM KAT