1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD’li Militanlar Hamile Gazeteciyi Darp Etti!
PYD’li Militanlar Hamile Gazeteciyi Darp Etti!

PYD’li Militanlar Hamile Gazeteciyi Darp Etti!

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye bağlı silahlı güçler, IKBY’de görev yapan hamile kadın gazeteciyi darp ederek, Suriye’ye geçişine izin vermedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, IKBY hükümetine yakınlığıyla bilinen Erbil merkezli Rudaw Medya Grubu’nda muhabir olarak çalışan Rengin Şero’nun IKBY-Suriye arasındaki Semalka-Peşhahur sınır noktasından geçip ailesini ziyaret etmek isterken PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD tarafından darp edilerek geçişine izin verilmediği belirtildi.

Saldırıya ilişkin Rudaw Medya Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada PYD tarafından hamile muhabirlerine yapılan saldırı şiddetle kınandı.

“Saldırıya Mâruz Kaldı, Üzerindeki Elbiseler Yırtıldı”

Söz konusu olayın sınır noktası geçildikten sonra meydana geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Rojava’daki (Suriye’nin kuzeyi) Cizre Kantonu’na bağlı asayiş güçleri, sınırda babası tarafından karşılanan muhabirimiz Rengin Şero’nun evine gidemeyeceğini belirterek Irak Kürdistanı’na geri gönderileceği talimatı verildi. Bununla yetinmeyip kendi şahsına ve Rudaw’a da kötü hakaretlerde bulundular. Geri dönmeyi reddeden Şero, hamile olmasına rağmen asayişe bağlı birkaç kişi tarafından saldırıya mâruz kaldı, üzerindeki elbiseler yırtıldı ve darp edildi.”

“Rudaw Çalışanları Daha Önce de Saldırılara Mâruz Kaldı”

Açıklamada, PYD saldırısına maruz kalan Şero’nun babasının tüm yalvarışlarına rağmen saldırganların Allah ve Peygamber tanımadıklarını söyleyip yaka paça muhabiri sınırdaki Dicle Nehri’nde bir bota bindirip Irak tarafına gönderdikleri kaydedildi.

Rudaw çalışanlarının daha önce de bu tür saldırılara mâruz kaldığına yer verilen açıklamada, “Hem hamile hem de kadın bir gazeteci hakareti ve darp edilmeyi hak etmiyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum