1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Suriyelilerin Memleketlerine Dönmesine İzin Vermiyor!
PYD, Suriyelilerin Memleketlerine Dönmesine İzin Vermiyor!

PYD, Suriyelilerin Memleketlerine Dönmesine İzin Vermiyor!

Rakka kentine bağlı Tel Abyad'ın kontrolünü elinde bulunduran PYD, çatışmalar nedeniyle Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine sığınan Suriyelilerin yurtlarına dönüşüne 50 gündür izin vermiyor.

A+A-

Çatışmaların yaşandığı dönemde Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Tel Abyad'ın denetiminin 15 Haziran'da PYD'nin eline geçmesinin ardından ülkelerine dönmek için günlerce Akçakale Sınır Kapısı önünde bekledi.

Geçişlerine izin verilmeyen muhacirler, Akçakale ilçesinde belediyeye ait tır garajında kendi imkânlarıyla kurdukları çadırlarda yaşamaya başladı.

Akçakale Belediyesi önderliğinde dernekler, sivil toplum kuruluşları ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere gönderilen giyim, gıda, battaniye, yatak gibi yardımlarla temel ihtiyaçları karşılanan Suriyeliler, her şeye rağmen ülkelerine dönmek istiyor.

PYD'nin bölgedeki Arap ve Türkmen nüfusu göçe zorladığını anlatan muhacirler, ülkelerine dönememelerini de bu politikaya bağlıyor.

"Evimize Dönmek İstiyoruz"

Suriyeli Mahmud Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçici olarak yaşadıkları tır garajında ihtiyaçlarının karşılandığını ancak artık ülkelerine, doğdukları topraklara dönmek istediklerini söyledi.

Tel Abyad bölgesinde kontrolün kimin elinde olduğunun önemli olmadığını belirten Muhammed: "Tek isteğimiz yurdumuza gitmek. Türkiye'ye bize sahip çıktığı için çok teşekkür ediyorum. Artık evimize dönmek istiyoruz. Türkiye bu konuda her türlü kolaylığı sağlamasına rağmen PYD bize kapıyı açmıyor ve geçmemize izin vermiyor." dedi.

Hüseyin Secir de yaklaşık 3 ay önce Tel Abyad bölgesinde yaşanan çatışmalardan kaçarak daha güvenli gördükleri Türkiye'ye sığındıklarını ifade etti.

Secir: "Burada her türlü ihtiyacımız karşılanıyor ama evimize dönmek istiyoruz. Türkiye geçişler için izin veriyor ancak Tel Abyad'ın kontrolünü elinde bulunduran PYD buna engel oluyor." diye konuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT