1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Suriyeli Kürtlerin Temsilcisi Olamaz
PYD, Suriyeli Kürtlerin Temsilcisi Olamaz

PYD, Suriyeli Kürtlerin Temsilcisi Olamaz

Suriye kökenli Kürt aktivist ve yazarlar, Suriye rejiminin desteğiyle ülkenin kuzeyindeki bazı bölgelerde silahlanan PYD'ye silahsız ve korunmasız halkın sesini çıkaramamasının destek anlamına gelmediğini vurguluyor.

A+A-

Haber: Minhac Çelik

Suriyeli muhalif Kürtler rejim ile işbirliği içerisinde olan PYD'nin bölgedeki Kürtlere yıllarca zulmettiğini söyleyerek, örgütün Kürtleri temsil etmediğinin altını çizdi. Baas zulmünden kaçarak İstanbul'a gelen muhalif yazar Ammar Akkaş, PYD'nin Suriyeli Kürtlere hayatı zindan ettiğini ve halkın güvenini sonsuza kadar kaybettiğini söyledi. Halepli Kürt sosyolog, "Suriye ordusu aylar önce buradan çekildi ve kontrolü tek silahlı güç olan PYD'ye bıraktı. Rejimin desteğiyle silahlanan PYD'ye karşı silahsız halk sesini çıkartamıyor. Ama bu, örgüte destek verdikleri anlamına gelmez. Bunlar yıllarca insanlara işkence ettiler. PYD işkencesinden dolayı sakat kalan arkadaşlarım var." dedi.

İsmini vermek istemeyen başka bir Suriyeli Kürt muhalif de "Kürt muhalifleri fişleyerek Şebbiha'ya teslim eden PYD'dir. Kendi işkence evlerini Kürtlerle dolduran da PYD'dir." ifadelerini kullandı. Çatışmalarda yaralananlara yardım ettiği için iki kez tutuklandığını söyleyen muhalif, "PYD'nin bağımsız Kürt devleti hedefi sadece söylemde kalır. Halk arasında destek bulmak için bunu deniyorlar. Asıl hedef Barzani'nin etkisini kırmaktır." dedi.

Zaman'a konuşan Iraklı kaynaklar da Suriye'nin kuzeyinde Barzani-PKK çatışmasının alevlendiğini ve Mesut Barzani'nin bu duruma karşı harekete geçtiğini belirtti. Kaynaklara göre Kuzey Irak'ta eğitilen 600 kadar Suriyeli Kürt 10-15 gün önce Suriye'nin kuzeyine geçerek, bazı bölgelerde güvenliği sağlamaya başladı. Geçtiğimiz hafta imzalanan Erbil Anlaşması'yla PYD Kürt gruplara şiddete son vereceğini vaat etmişti. Bölgeden gelen bilgilere göre PYD antlaşmaya muhalif hareket ediyor. Halep'in merkezinde yaşanan çatışmalardan dolayı Kürtlerin yaşadığı El Eşrefiye ve Şeyh Mahmut semtlerine sığınan Sünni Araplar PYD tarafından zorla bölge dışına çıkartılıyor.

Medyada Türkiye ile Kürtlerin arasını bozmak isteyenler var

Suriyeli Kürt muhalifler, PYD'nin Suriye'nin bazı şehirlerinde gerçekleştirdiği eylemler karşısında Türk medyasının tavrını da eleştirdi. Kürt muhalifler PYD'nin aylardan beri kontrolü sağlamak için mücadele ettiğini ve bazı kontrol noktalarına PKK bayrağını çektiklerini hatırlatarak "Türk medyası bu olayları yeni mi gördü?" tepkisini dile getirdi.

Suriye'deyken Ru'ya adlı muhalif grupta yer alan Suriyeli Kürt Abdülhamid Brro, Türkiye'de medyanın Kürtlerle ilgili aşırı hassas olduğunu ve sorumsuz davrandığını savundu. Suriye Kürtleriyle ilgili haberlerin yansıtılmasıyla ilgili konuşan Halepli Kürt, medyanın karanlık ilişkilerine dikkat çekti: "Türk medyasında Türkiye ve Kürtler arasında problem çıkartmaya çalışan bir kesim var. Bunlar bazı generaller aracılığıyla derin devletle temas halinde olabilirler. Türk medyası bakış açısını değiştirmeli ve dürüst olmalı."

Ammar Akkaş da "Suriye'de Kürtler ile Araplar arasında gerilim olsa da bu uzun sürmez. Ama medya aracılığıyla Kürtler ile Türklerin arası bozulursa bunu düzeltmek çok zor olur." dedi. Akkaş medyanın sağlıksız tavrının Türkiye'de ilgiyi Suriye devriminden çekerek, sadece Kürtlere ve PYD'ye yönelmesini sağladığını ve böylece Esed'in zaman kazandığını ifade etti. Suriye Milli Konsey (SMK) üyesi Fevzi Zakir de, Türk medyasını olayları yansıtmada seçici davranmakla eleştirdi. "PKK rejimin çekildiği yerlerde kontrolü ele almaya çalışıyor. Bunlar 6 ay önce başladı. Nedense Türkiye'deki gazeteciler bunu hiç görmediler. Bu olaylar son 15-20 gün içerisinde dillendirilmeye başlandı." dedi.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT

15 Yorum