1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD Sırtını Esed Ordusuna Dayamaya Hazırmış!
PYD Sırtını Esed Ordusuna Dayamaya Hazırmış!

PYD Sırtını Esed Ordusuna Dayamaya Hazırmış!

Suriye’de ABD’nin açık desteğiyle mevzi kazanan PYD’nin lideri Salih Müslim bölgesel iktidardan pay karşılığında katil Esed ordusunun parçası olmaya hazır olduklarını itiraf etti.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Irak Kürdistanı’ndan yayın yapan Rudaw’ın haberine göre Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye Ordusu’nun Rojava’ya dönüşüne izin verilebileceğini, bu durumda YPG’nin de orduya bağlanacağını belirtti.

Londra’da yayımlanan Al-Hayat gazetesine konuşan PYD Eşbaşkanı Müslim, Suriye’nin eski haline dönmeyeceğini belirterek, “Doğrusu demokratik ve federal bir Suriye için mücadele ediyoruz” dedi.

Suriye Ordusu’nun Rojava’ya dönmesi hakkında ise Müslim şunları söyledi:

“Suriye Ordusu yeni bir anlayış ve yeni şartlar doğrultusunda bölgeye dönmek istiyorsa, neden olmasın? O zaman YPG, Suriye Ordusu’nun bir parçası haline gelir. Ancak ordunun dönüşünün Baas mantığı ve istihbaratıyla olması asla kabul edilemez. Eski döneme dönmeyeceğiz.”

Kürtler’e saldıran IŞİD’in Türkiye hükümetiyle bağlantılı olduğunu söyleyen Müslim, örgüt tarafından yayımlanan DABIQ isimli derginin Türkçe çağrışımları olduğunu savundu.

Salih Müslim, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye rejimiyle ilişkiler hakkındaki görüşleri için ise, “O, ilişkilerin iki tarafın da çıkarına olduğunu biliyordu” ifadesini kullandı.

PYD lideri, “Rojava’nın başlıca destekçisi kim?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Güney Kürdistan’daki halkımız bize yardım ediyor. Kuzey’deki halkımız da insani sorunlar noktasında bize yardımcı oluyor. Irak Kürdistanı’ndan hem mali yardımlar geldi hem de silah. Sayıları 2 milyon dolayında olan Avrupa Kürtleri de rollerini oynadılar. Şüphesiz insani yardım kuruluşları ve Kürdistan Kızılayı da var.”

Ne ilginçtir ki, Kürdistan’ın Güneyindenli, Kuzeyinden ve Avrupa’daki Kürt halkından yardım aldıklarını söyleyen Salih Müslim ABD’nin cömertçe verdiği desteği ve yaptığı devasa yardımlardan hiç söz etmemiş! Unutmuş mu acaba? Sorun değil, Amerikalılar anlayışlıdırlar, gücenmez, sorun çıkartmazlar!  

HABERE YORUM KAT

6 Yorum