1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Qamışlo'da Şeyh Kemal Ahmet'i Katletti
PYD, Qamışloda Şeyh Kemal Ahmeti Katletti

PYD, Qamışlo'da Şeyh Kemal Ahmet'i Katletti

Dindar insanlara yönelik saldırılarını sürdüren PYD, Qamışlo'da kaçırdığı Camii imamı Şeyh Kemal Ahmet İbrahim'i katletti.

A+A-

Qamışlo'da dindar kesime yönelik saldırılar devam ediyor. 22 Ağustos'ta Qamışlo'nun Kuddurbeg mahallesinde bir cami imamı PYD milisleri tarafından kaçırılarak katledildi. Aynı mahallede iki kişi daha otomatik silahlarla tarandı. Bir kişi de kaçırıldı. Rojava'da hakimiyet kurma çabasını sürdüren PYD'ye göre bölgede dindar olmak veya başka bir oluşuma yakınlık göstermek suç olarak kabul edildiği gibi bölge halkında da bu algı oluşturulmuş durumda. PYD'nin Irak Kürdistanına açılan tek sınır kapısı olan Sémalka'yı da kapattığı belirtiliyor.

İMAM ŞEYH KEMAL, PYD TARAFINDAN KATLEDİLDİ

Qamışlo'nun Kuddurbeg mahallesinde bulunan Xalid bin Velid Camii imamı Şeyh Kemal Ahmet İbrahim, 22 ağustos Perşembe gecesi yatsı namazından sonra kaçırılarak katledildi. Alınan habere göre Cami İmamı ve Vaiz, şeyh Kemal Ahmet İbrahim yatsı namazını kıldırdıktan sonra evine gitmek üzere camiden çıkarken, yüzleri maskeli kişilerce kaçırıldı. Kaçırıldıktan sonra Cami imamının cesedi infaz edilmiş bir şekilde bulunduğu bildirildi. Daha sonra cesedi yakınları tarafından alınıp defin edilmek üzere imamlık yaptığı camiye getirildi.

DAHA ÖNCE DE İMAMIN İKİ OĞLU KATLEDİLMİŞTİ 

İmama yakın çevreye göre daha önce Rasul Ayn'da PYD ile En Nusra Cephesi arasında yaşanan bir çatışmada, İmamın iki oğlunun öldürüldüğü ve İmamın da bu vesile ile En Nusra Cephesine yakın görüldüğü için öldürüldüğü ifade edildi. 

Aynı gün yine aynı mahallede, Amude caddesinde motosiklet üzerinde bulunan iki kişi otomatik silahlarla tarandı. Ancak olayda ölen yada yaralanan olmadı. Saldırıya uğrayanların,(Ebu kays) lakaplı Sabri Muhtar'ın oğlu ve yeğeni olduğu bildirildi.

PYD KAÇIRDI...

Öte yandan PYD tarafından Qamışlo'da stada yakın siyah caddesinde, Nubar İsmail isimli bir kişinin kaçırıldığı bildirildi. Kaçırılan kişinin Cıvana Tevgera Xorte Kürd Derneğine kayıtlı olduğu ve Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Yekiti Partisi sekreteri, Hemé İsmail'in kardeşi olduğu belirtildi. PYD'nin önce kaçırılan kişinin ellerinde olmadığını inkar etse de daha sonra ellerinde olduğunu itiraf ettiği ancak kaçırılma sebebini henüz açıklamadığı belirtildi.

PYD SINIR KAPISINI KAPATTI

Rojava ile Irak Kürdistanı arasında bulunan Sémalka Sınır Kapısı, PYD tarafından geçişlere kapatıldı. Daha önce Kürdistan merkezi hükumetinin kapıyı kapattığı şeklinde suçlamalarda bulunulmuştu. PYD, 14 ağustosta açılan kapıdan Kürdistana geçişlerin yoğunlaşması üzerine, önce kadın, çocuklara ve ihtiyarlara geçiş izni vermiş daha sonra bu geçişleri de kesip sınır kapısını tamamen kapattığı söyleniyor.

Ayrıca PYD'nin bölgede her aileden bir kişinin (Kız veya Erkek) silah altına alınması için baskı yaptığı bunun için sınırda kaçak geçişlerin olmaması için de önlem almaya çalıştığı belirtildi. (Mahmut Özsoy / İLKHA)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum