1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD Menneğ Askerî Hava Alanını Ele Geçirdi!
PYD Menneğ Askerî Hava Alanını Ele Geçirdi!

PYD Menneğ Askerî Hava Alanını Ele Geçirdi!

Esed rejimi, Halep'in kuzeyinde Rusya'nın hava desteğiyle, Türkiye sınırına doğru ilerlerken, YPG güçleri de batıdaki Afrin tarafından Azez'e doğru saldırıyor. YPG, son olarak Menneğ Askerî Hava Alanı’nı ele geçirdi.

A+A-

Rejim güçleri, Türkiye-Halep koridorunu kapatmasının ardından, kuzeye, Azez'e doğru ilerleyişini sürdürüyor. Hizbullah isimli örgütün de destek verdiği rejim güçleri, son olarak Kefr Naya bölgesini ele geçirdi, Azez'den bir önceki en büyük yerleşim alanı olan Tel Rıfat'a 5 kilometre yaklaştı. Rejim güçlerinin Azez'e uzaklığı ise yaklaşık 20 kilometre.

Türkiye sınırında, Kilis'in hemen karşısında bulunan Azez'e, rejimden daha yakın olan ise PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan PYD’nin silahlı gücü YPG... Rejim kuzeyden güneye doğru ilerlerken, batıdaki Afrin bölgesinden de YPG güçleri direnişçilere saldırıyor. YPG son olarak Menneğ'deki Askerî Hava Alanı’nı ele geçirdi. Menneğ'in Azez'e uzaklığı sadece 10 kilometre.

Reuters, YPG'nin de Rusya'nın hava saldırılarıyla ilerlediğini yazdı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Rusya'nın Menneğ'e 30 hava saldırısı düzenlemesinin ardından, askerî hava alanının YPG'nin eline geçtiğini duyurdu.

suriye_harita-001.jpg

Rejimin de, YPG'nin de İlerleyişi Azez'e Doğru

Afrin, PYD'nin ilan ettiği üç kantondan biri. Bölge, Suriye'nin batısında, Türkiye sınırında, Hatay'ın batısında yer alıyor.

Azez'e hem rejime bağlı güçlerin hem de YPG güçlerinin saldırması, direnişçilerin çekilmesi durumunda bölgenin kime kalacağı sorularını da beraberinde getiriyor. Azez'i YPG'nin alması, PYD'nin 3 kantonu birleştirme projesine bir adım daha yaklaşması demek.

Rejim'in Önceliği Halep'in Merkezi

Esed rejiminin öncelikli hedefi ise Halep'in merkezini tamamen ele geçirmek. Rejim bu amaçla, Türkiye-Halep koridorunu kesti. Halep ile bağlantısı kesilen Azez koridoru, direnişçilerin can damarı. Türkiye'den tüm yardımlar bu koridordan geçiyor. Bu koridorun kaybedilmesi demek Halep'in kırsalındaki direnişçilerin bundan böyle tamamen İdlib tarafındaki direniş bölgesine bağımlı hâle gelmesi demek. Ancak bu bölge de Halep'e uzak olduğundan askerî, tıbbî ve sivil yardımların Halep'e ulaştırılmasının zaman alacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT