1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “PYD, Menbiç'te Nüfus Yapısını Değiştirmeyi Hedefliyor”
“PYD, Menbiç'te Nüfus Yapısını Değiştirmeyi Hedefliyor”

“PYD, Menbiç'te Nüfus Yapısını Değiştirmeyi Hedefliyor”

PYD'nin, Menbiç'teki demografik yapıyı değiştirip taşınmazlara el koymak için nüfus müdürlüğü ile tapu sicillerinin bulunduğu binaları yaktığı bildirildi.

A+A-

AA muhabirinin Menbiç'teki yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, ilçeyi IŞİD’den cuma günü ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteği ve “Suriye Arap Koalisyonu” (SAK) ile beraber ele geçiren PYD, ilçedeki demografik yapıyla oynamak ve taşınmaz malları ele geçirmek amacıyla Münbiç'teki tapu sicillerinin bulunduğu bina ile nüfus müdürlüğü binalarını ateşe verdi.

PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin, IŞİD'in ilçeyi terk etmesinin ardından evlerine geri dönmek isteyen Sünni Arap ve Türkmenleri de, IŞİD'in evlerine mayın döşediği bahanesiyle ilçeye almadığı belirtildi.

“Nüfus Yapısını Değiştirmeye Çalışıyor”

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi ve Halep sorumlusu Usame Telcu, AA'ya yaptığı açıklamada, yangının tapu evraklarını içeren katta çıkmasının şüphe uyandırdığını ve yangının kasıtlı olduğuna işaret etti.

Telcu, “Bizim için şüpheli taraf PYD'dir. Çünkü bu grup her zaman tehcir ve etnik temizlik politikası izlemiştir ayrıca bu eylem (tapuları yakma) PYD'nin ilçedeki gayrimenkullere el koymasını kolaylaştıracaktır.” dedi.

PYD'nin öncülük ettiği DSG (Demokratik Suriye Güçleri) safında çatışmayan ailelerin Menbiç'e dönmesine izin vermediğini ifade eden Telcu, “Bu durum PYD'nin ilçede nüfus yapısını değiştirmeyi hedeflediğini gösteriyor.” diye konuştu.

“Türkmenler Tehcir Edildi”

Menbiç sâkinlerinden Ebu Razak ise PYD'nin Şuyuh Tahtani ile Şuyuh Fokani köylerinden olan ailelerin köylerine dönmelerini yasakladığını, bu köylerinin nüfusunun 15 bin civarında olduğunu belirtti.

Menbiç'ten Türkiye sınırındaki Resulayn arasındaki birçok Arap ve Türkmen köy ile beldenin de PYD tarafından boşaltıldığına dikkat çeken Razak, şunları kaydetti:

“Tel Abyad yakınlarında Türkmenlere ait 50-60 köy halkının çoğu tehcir edildi. Mesela Menbiç'te sâdece bir Kürt mahallesi var, ilçede başka Kürt yok. Bu da nüfusun ancak yüzde biri eder. PYD şimdi ilçenin demografisiyle oynuyor. Birçok kamu binasını yakarak içerisindeki belgeleri ima ediyor.”.

HABERE YORUM KAT