1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Menbic'in Büyük Bir Bölümünü Ele Geçirdi!
PYD, Menbic'in Büyük Bir Bölümünü Ele Geçirdi!

PYD, Menbic'in Büyük Bir Bölümünü Ele Geçirdi!

Halep’in kuzeydoğusundaki Menbic’in büyük kısmı “Suriye Arap Koalisyonu” (SAK) ve PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD tarafından ele geçirildi.

A+A-

“Suriye Arap Koalisyonu” (SAK) ve PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD güçleri, Suriye’nin Halep iline bağlı Menbic'in merkezinde tüm güvenlik birimlerinin bulunduğu ve “güvenlikkare” olarak adlandırılan bölgeye batı tarafından girerek önemli bir kısmını ele geçirdi.

Kaynaklar, IŞİD ile dün ve bugün girdikleri çatışmalarda Yerküre kavşağının ve Ettıbbe caddesinin kontrolünü sağlayan SAK ve PYD güçlerinin, şehrin merkezinde ve kentin kuzeyindeki Cerablus Yolu ve Sirb mahallesini de kuşattığını, çatışmaların sürdüğünü belirtti.

IŞİD'in aileleri Cerablus Yolu yakınlarına taşıdığını belirten kaynaklar, buradaki her evde 3-4 aile kaldığını ifade etti.

İnsanî durumun çok kötü olduğunu, su bulunmadığını aktaran kaynaklar, suyun bazı evlerin bahçelerindeki kuyulardan temin edilmeye çalışıldığını bildirdi.

Kaynaklar, koalisyon bombardımanlarında yerleşim yerlerinin de hedef alındığını ve sivillerin göçe zorlandığını kaydetti.

Öte yandan dünkü çatışmalarda 15'e yakın SAK ve PYD üyesi, onlarca IŞİD mensubu öldü.

SAK ve PYD güçleri, IŞİD kontrolündeki Menbic'e yönelik operasyonu mayıs ayının sonunda başlatmıştı. Fırat'ın batısından ilerleyerek çok sayıda köyü ve beldeyi ele geçiren SAK ve PYD güçleri yaklaşık 2 aydır ilçeyi kuşatma altında tutuyor.

SAK, PYD’nin öncülük ettiği “Demokratik Suriye Güçleri”nin (DSG) altında yer alıyor.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT