1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD Kürt Siyasetçiyi Kaçırdı!
PYD Kürt Siyasetçiyi Kaçırdı!

PYD Kürt Siyasetçiyi Kaçırdı!

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Suriye Kürt Demokrat Partisi ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi üyesi Abdurrahman Abu'yu kaçırdı.

A+A-

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin, Suriye Kürt Demokrat Partisi (PDKS) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyesi Abdurrahman Abu'yu kaçırdığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PYD, Abu'yu Halep'in kuzeyindeki Afrin ilçesinde bulunan evinden alarak bilinmeyen bir yere götürdü.

Abu'nun PYD tarafından üçüncü defa alıkonulduğunu ifade eden kaynaklar, Kürt siyasetçinin “PYD'nin çocukları zorla silah altına alarak savaştırması, fabrika ve iş yerlerinden haraç toplaması gibi politikalarını eleştirmesi” nedeniyle kaçırılmış olabileceğini ileri sürdü.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) 18 Ocak'ta yayımladığı raporda, PYD'nin kontrolündeki bölgelerde “etnik temizlik”ten, “keyfî tutuklama”ya, “zorla askere almak”tan “göç ettirme”ye kadar birçok insan hakları ihlali gerçekleştirdiği bildirilmişti.

Uluslararası Af Örgütü de 13 Ekim 2015 tarihli raporunda PYD'nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hâle getirdiği, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğine dikkat çekmişti.

Suriyeli 12 Kürt partiyi bünyesinde barındıran ENKS, PYD'ye ve onun otokratik politikasına yönelik muhalefetiyle biliniyor. ENKS, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nda (SMDK) 11 üyeyle temsil ediliyor.

AA

HABERE YORUM KAT