1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "PYD, Kukla Olarak Kullanılıyor"
"PYD, Kukla Olarak Kullanılıyor"

"PYD, Kukla Olarak Kullanılıyor"

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, PYD'nin ele geçirdiği 107 yerleşim biriminde Türkmenleri ve Arapları sürgün ettiğini belirtti.

A+A-

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, IŞİD ile mücadele kapsamındaki yardımların Kürtlere değil, PYD'ye yapıldığını belirterek, "Bunlar da bu güçlerini, muhaliflere karşı kullanıyor. PYD, ele geçirdiği bölgede Arap ve Türkmenleri göçe zorluyor. Evlerini yakıp, yıkıyor. Bölgedeki 107 yerleşim yerinde Arap ve Türkmen aileler kovuldu" dedi.

Vezir, PYD'nin silahlı kanadı YPG hakkında Uluslararası Af Örgütünce hazırlanan "Gidecek Yerimiz Yok" başlıklı rapora ilişkin, AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

PYD'nin, savaşın başından bu yana Esed rejimiyle iş birliği içerisinde olduğunu savunan Vezir, örgütün elindeki birçok noktanın rejim tarafından hediye edildiğini söyledi.  

Muhaliflerin, PYD, Esed ve IŞİD'in hedefi ve kıskacında olduğunu, bunların çıkarlarının örtüştüğünü vurgulayan Vezir, şöyle devam etti:

"DAİŞ ile mücadele kapsamında yardım, maalesef Kürtlere değil, PYD'ye yapılıyor. Bunlar da bu güçlerini, muhaliflere karşı kullanıyor. PYD, ele geçirdiği bölgede Arap ve Türkmenleri göçe zorluyor. Evlerini yakıp, yıkıyor. Bölgedeki 107 yerleşim yerinde, Arap ve Türkmen aileler kovuldu. Eğer Kürtler de kendilerine muhalif ise onları da kovuyorlar. Buraları PYD'li yandaşlarıyla doldurup, Kürt bölgesi yapmaya çalışıyor. Onların da amacı bölgeyi tamamen Kürtleştirip, devlet kurmak. Uluslararası Af Örgütünün hazırladığı rapor doğru ancak kimin umurunda olur, bilmiyoruz."

"PYD, kukla olarak kullanılıyor"

Esed'in PYD'yi hem muhaliflere hem de Türkiye'ye karşı kullandığını dile getiren Vezir, rejimin, PYD'nin asla devlet olamayacağını ve hep örgüt olarak kalacağını bildiğini iddia etti.

Vezir, "PYD, muhalifleri güçsüzleştirmek için Esed tarafından maşa olarak kullanılıyor, daha doğrusu PYD kukla olarak kullanılıyor. O an hangi dış gücün ihtiyacı varsa o devlet PYD'yi kullanıyor. İlginç olanı da DAİŞ ve PYD menfaatleri varken anlaşabiliyor, menfaatleri çarpıştığında ise savaşıyor. Ne yaptıklarını bazen bizler de anlamlandıramıyoruz. Aralarındaki bu savaşın bir algı için olabileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

(AA)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT