1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Kastillo Yolunu Kapattı
PYD, Kastillo Yolunu Kapattı

PYD, Kastillo Yolunu Kapattı

PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD ile Esed güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken, PYD, rejimin Halep'ten tek çıkış noktası olan Kastillo yolunu ateş gücüyle kapattı.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Halep'in Şeyh Maksud ve Eşrefiye semtlerinde PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, Esed güçlerinin Halep kent merkeziyle tek bağlantısı olan Kastillo yolunu ateş gücüyle kontrol altına aldı.

PYD'nin Kastillo yolunu kullanan Esed güçlerine ateş ettiği ve bu nedenle rejim güçlerinin yolu kullanamadığı ifade edilirken PYD'nin bölgeden geçen araçlara da ateş açtığı dile getiriliyor.

PYD birliklerinin Haseke kentinde rejim güçleri ile arasında yaşanan çatışmaların ardından Halep'teki söz konusu yolu ateş gücüyle kapattığını belirten kaynaklar, PYD'nin Kastillo yolunu kapatması nedeniyle rejimin kent merkezi içinde kuşatma altına girmiş olduğunu kaydetti.

Rejim güçleri geçen ay, kentin kuzeyinde bulunan ve direnişçilerin tek çıkış noktası olan Kastillo yolunun kontrolünü sağlamış, bunun üzerine direniş bölgeleri kuşatma altına girmişti.

Fetih Ordusu, bu ayın başında kentin güneyindeki Ramuse kavşağını, fırını ve petrol istasyonunun denetimini sağlayarak kent üzerindeki rejim kuşatmasını kırmıştı.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan savaşın başından bu yana rejim ve PYD arasında, Halep'in kuzeyinde, PYD kontrolündeki Şeyh Maksud'da, Haseke'de petrol alanlarında ve kontrol noktalarında birkaç kez günübirlik çatışmalar meydana gelmişti. Esed rejimi, bu alanları PYD'nin hâkimiyetine bırakarak güçlerini diğer bölgelere kaydırmıştı.

Rejim ordusu, geçen hafta Haseke'de PYD'nin kontrolündeki mahalleleri savaş uçakları ve toplarla hedef almış, saldırıda 5'i sivil 6 kişi ölmüştü. PYD güçleri saldırıya Haseke merkezindeki rejim karargâhlarını havan toplarıyla vurarak karşılık vermişti.

HABERE YORUM KAT