1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Irak'ta İki Kürt Siyasetçiyi Kaçırdı
PYD, Irakta İki Kürt Siyasetçiyi Kaçırdı

PYD, Irak'ta İki Kürt Siyasetçiyi Kaçırdı

Bölgede tek otorite olmak isteyen PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Kürdistan Demokrat Partisi Siyasi Büro üyesi Behzad Dorsen ile parti temsilcisi Nidal Salim'i kaçırdı

A+A-

Haber: Çetiner Çetin

Suriye'nin kuzey bölgelerinde Kürt nüfusunun yoğun olduğu kentlerin yönetimine el koyan PKK'nın siyasi uzantısı PYD, Suriye'deki Kürt siyasi parti liderleri üzerindeki baskısını da arttırdı. Daha önce Kürt siyasi parti liderlerine baskı uygulamayacağına dair imzalı taahhütte bulunan PYD, bayramın ilk gününde iki Kürt siyasi parti yetkilisini kaçırdı. İki Kürt siyasetçi PYD'nin bölgedeki faaliyetlerini rapor haline dönüştürmüştü. PYD'ye bağlı silahlı milis güçlerinin Suriye Kürdistan Demokrat Partisi siyasi büro üyesi Behzad Dorsen ile Dirk şehrindeki parti temsilcisi Nidal Salim'i bayramın ilk gününde kaçırdıkları ortaya çıktı. Görgü tanıkları iki siyasetçiyi Kürt yönetiminin ajanları olarak tutukladıklarını belirtiyorlar. Kaçırılan iki Kürt siyasetçi hakkında açıklama yapmayan PYD'ye bölgeden tepkiler geliyor. Kürt siyasi partileri PYD'nin verdiği tahhüdlere sadık kalmasını ve siyasi parti liderlerine yönelik baskıları sonlandırmasını istiyor.

MUTABAKATA SADIK KALMADILAR

Geçtiğimiz Haziran ayında Bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani'nin ev sahipliğinde Erbil'de bir araya gelen Kürt siyasi partileri, Suriye'de Kürt siyasi parti liderleri ve Kanaat önderlerine yönelik saldırıları ele almış ve olaylardan PKK'nın Suriyedeki uzantısı PYD'yi sorumlu tutmuşlardı. Bu değerlendirmenin ardından Erbil'e çağrılan PYD ile diğer Kürt siyasi partileri arasında bölgede güç paylaşımı, siyasi konularda ortak karar alma ve Kürt siyasi liderlerini hedef alan saldırılardan PYD'nin uzak durulması konularında bir mutabakat imzalandı. Ancak, PYD imzaladığı mutabakat metninde ta en başından buyana sadık kalmadı. PYD bölgedeki Güç paylaşımı, Silahlı milislerin komuta yönetiminde ve Kürt liderler ve Kanaat önerleri üzerindeki baskıları sürdürmeye devam ettirdi.

Muhalif güçlerle çatıştılar

Suriye'de Esad Güçleri ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. Halep'te ÖSO ile PKK'nın Suriye uzantıları arasında çatışmalar olduğu ileri sürüldü. PYD'ye bağlı milis güçlerin Eşrefiye çevresinde pusu kurarak ÖSO'ya bağlı 19 kişiyi katlettiği, 4 kişiyi de rehin aldığı iddia ediliyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

5 Yorum