1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Halep'teki Direnişçileri Kuşatmaya Çalışıyor!
PYD, Halep'teki Direnişçileri Kuşatmaya Çalışıyor!

PYD, Halep'teki Direnişçileri Kuşatmaya Çalışıyor!

Suriye'deki geçici ve kısmî ateşkesin 6. gününde PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Halep merkezdeki direnişçileri batıdan kuşatmak için Rusya’nın hava desteğiyle saldırıyor!

A+A-

PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD, Rusya’ya ait savaş uçaklarının desteğiyleHalep merkezindeki direnişçileri batıdan çevrelemek için İdlib'e tek ikmal hattı olan Kastillo yolunu kesmeye çalışıyor.

Suriye'de ilan edilen geçici ve kısmî ateşkesin 6. gününde PYD güçleri, Halep merkezin kuzeyinde kontrol ettikleri Şeyh Maksud ve Eşrefiye mahallerinden ilerleyerek, merkezdeki direnişçilerin tek ikmal yolunu kesmek için saldırıyor.

PYD, yaklaşık bir ay önce Rusya’ya ait savaş uçaklarının desteğiyle Halep'in kuzeyinde,Afrin'in güney ucunda Şii nüfusun yaşadığı Nubul ve Zehra beldelerine ulaşarak, Halep-Türkiye insanî koridorunu kesmişti. Bunun ardından Anadan-Kastillo yolu, Halep merkezdeki direnişçiler için İdlib'e ulaşabiledikleri tek ikmal yolu hâline gelmişti. Rusya’nın savaş uçakları, bir süredir direnişçileri Halep'te çevrelemek için Nubul ve Zehra yönünden Kastillo yolunu ağır biçimde bombalıyordu.

Yerel kaynaklar, bu kez de yolun güneyinden PYD güçlerinin saldırıya geçtiğini bildirdi. Üç gündür Rusya’ya ait savaş uçaklarının hava desteğiyle yola saldıran PYD güçleri, dün yol üzerindeki Müşrife Tepesi'ne sızdı. Direnişçilerle çıkan çatışmalar sonrasında Rusya’ya ait savaş uçakları, direnişçilerin kontrolündeki Hüllük ve Gençlik Merkezi bölgesini vurdu.

Bu arada, iki gün önce Kastillo yolunu kullanarak İdlib'e ulaşmaya çalışan 1 sivil, PYD'li keskin nişancıların saldırısında hayatını kaybetmişti. Bölgedeki yerel aktivistlerin sivilleri bu yolu kullanmamaları için uyardığı bildiriliyor.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının bölgedeki ağır bombardımanı sürüyor.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum