1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Halep-Türkiye Koridorunu Zorluyor!
PYD, Halep-Türkiye Koridorunu Zorluyor!

PYD, Halep-Türkiye Koridorunu Zorluyor!

PKK'nın Suriye kolu PYD, Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırında “güvenli bölge” ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerlemeye çalışıyor.

A+A-

PYD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırında hâlihazırda kontrol ettiği Afrin ve Kobani'yi (Ayn el-Arab) birleştirmek için baskısını artırıyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon ve Rusya’nın hava saldırılarından da istifade eden örgüt, ittifak hâlinde olduğu bazı grupları ileri harekât için kullanıyor.

PYD, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının yardımıyla Halep'in doğusundaki Sırrin beldesinin güneyindeki IŞİD'i gerilettikten sonra Fırat nehrine ulaşmıştı. Örgüt, 27 Aralık’ta koalisyonun hava saldırısının ardından Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı IŞİD'den almıştı. Ardından, PYD öncülüğündeki “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) içinde yer alan bazı Arap ve Kürt gruplar, Fırat nehrinin batısında Tişrin Baraji'nin 9 km kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmışlardı.

PYD, Fırat'ın batısında IŞİD'in kontrolünde bulunan Cerablus'a ilerlemeye odaklanmış durumda.

Bölgede IŞİD ile “SDG” güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. IŞİD'in savunmadan saldırı pozisyonuna geçtiği, PYD'nin ilerlemesinin ise şimdilik durduğu ifade ediliyor.

Ayrıca PYD'nin Kobani'den getirdiği zırhlı araçlar da barajda tedbiren bekletiliyor.

Yerel kaynaklar, PYD'yle çalışan unsurların bölgede yığınak yaptığını, gelecek hafta büyük bir saldırı başlatmalarının beklendiğini bildirdi.

Halep Koridoruna İkinci Saldırı Hattı Afrin'de

Kasım ayının sonundan bu yana PYD, bir yandan Rusya’ya ait savaş uçaklarının önünü açmasıyla Afrin’den direnişçilerin Azez'deki cephe hatlarına saldırıyor.

Afrin'in doğusunda, Halep'in kuzeyinde bulunan ve direnişçilerin kontrolündeki Deyr Cemal, Meryemeyn, Malikiye ve Ziyara beldeleri havadan Rusya savaş uçaklarının, karadan ise “SDG”nin saldırısına maruz kalmıştı. Saldırılar zaman zaman devam ediyor.

“SDG”, PYD'ye yakınlığıyla bilinen Kürt ve Arap gruplarının birleşerek oluşturduğu ve ABD'nin desteğini alan bir kuvvet. PYD'nin liderliğindeki “SDG” içinde Devrim Ordusu, İdlib Şehitleri Tugayı, Ayn Calur Tugayı, 99. Piyade Tümeni, Hamza Tugayı, Kaka’a Tugayı, 455. Özel Kuvvetler Tugayı, Selçuklu Tugayı, 102. Alay, Ahrar Şimal, Halep Kırsalı Aşiretleri, Kürt Cephesi, Şeyh Maksud Savunma Birlikleri, Şeyh Maksud Kadın Savunma Birlikleri adlı gruplar bulunuyor.

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, geçen hafta “IŞİD ile mücadele”de “Mümbiç cebi” olarak adlandırılan bölgenin büyük sorun oluşturmaya devam ettiğini, bu bölgenin örgütten alınması için bölgenin doğusunda “SDG” olarak adlandırılan gruplarla, batısında ise ABD'nin eğit-donat programında eğitilen gruplar tarafından desteklenen “dost güçler”le çalıştıklarını söylemişti.

PYD Kuşağıyla Halep-Türkiye Koridorunu Kapatmak

PYD güçleri, koalisyonun hava desteğiyle Ocak 2015'te Türkiye sınırındaki Kobani'yi ele geçirmiş, Mayıs'ta da Tel Abyad'ı IŞİD'den almıştı. Böylece ülkenin kuzeyinde birbirinden kopuk olan Haseke ve Kobani bölgelerini birleştiren PYD, bir sonraki hedefine yoğunlaşmıştı. Örgütün sonraki hedefi, Fırat'ın batısına geçip Cerablus-Azez hattında ilerleyerek Kobani ve Afrin'i birleştirmek.

PYD, bu hedefi gerçekleştirmek için ABD'nin yanı sıra Rusya ile de yakınlaşmıştı. Kasım ayının sonundan itibaren, ABD'nin hava desteğine Rusya'nın etkili saldırıları eklenmişti.

Örgüt, hedefine ulaşabilmesi hâlinde Suriye'nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına dayanacak.

PYD'ye Siyasî Süreçte de Güç Kazandırma Çabası

“Suriye krizi”yle ilgili BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde başlatılması öngörülen rejim-muhalefet müzakerelerinde tıkanıklık yaşanıyor.

Muhalefet adına hangi grupların dâvet edileceği konusunda anlaşmazlık sürüyor.

Rusya ve Esed rejimi, PYD gibi muhalif saflarında olmayan grupları muhalif adı altında kabûl ettirmekte ısrarcı.

Rejime muhalif gruplar ise Rusya ve Esed'in söz konusu işbirlikçi grupları “truva atı” olarak kullanmaya çalıştığına dikkat çekiyor.

“PYD, Esed Rejiminin Suç Ortağı”

Başbakan Ahmet Davutoğlu da önceki gün Londra'da İngiltereli gazetecilere verdiği ve Guardian gazetesinde yayımlanan röportajında, PYD'nin, “barış görüşmeleri”ne katılamayacağını, çünkü Esed rejiminin suç ortağı olduğunu söylediği kaydedilmişti. Davutoğlu'nun, “PYD gerçek bir muhalif değil. PYD ve rejim arasında yakın bir işbirliği var.” ifadelerini kullanmıştı.

pyd_suriye_harita.jpg

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum