1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Fırat'ın Batısı İçin Rusya'yı Bekliyor!
PYD, Fırat'ın Batısı İçin Rusya'yı Bekliyor!

PYD, Fırat'ın Batısı İçin Rusya'yı Bekliyor!

PKK'nın Suriye’deki kolu PYD, Fırat'ın batısında ilerleme çabaları için ABD desteğinin kesilmesi üzerine, Rusya ile işbirliğine hız verdi.

A+A-

PYD, bir süredir Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırında “güvenli bölge” ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerlemeye çalışıyor.

Örgüt, geçen ay ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının yardımıyla Halep'in doğusundaki Sırrin beldesinin güneyindeki IŞİD'i gerilettikten sonra Fırat nehrine ulaşmıştı. 27 Aralık’ta ABD uçaklarının hava saldırısının ardındanFırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı IŞİD'den alan PYD liderliğindeki güçler, ardından nehrin batısında Tişrin Baraji'nin 9 km kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmışlardı.

IŞİD'in şiddetli direnişi nedeniyle PYD'nin nehrin batısında Mümbiç'i alabilmesi, hava desteğinin gelip gelmemesine bağlı kalmıştı. PYD öncülüğündeki güçler bölgede yığınaklarına devam ederken ABD'nin hava desteği henüz ulaşmadı. Kısa süre içinde başlaması beklenen kara saldırısı bu nedenle ertelenmek zorunda kaldı.

ABD'ye Karşı Rusya Kozu

Fırat'ta ABD'den beklediği desteği şimdilik bulamayan PYD, yönünü Rusya'ya çevirdi.

AA muhabirinin PYD'ye yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, örgüt son haftalarda Rusyalı yetkililerle hava desteği verilmesi konusunda yoğun temas içinde. Örgüt, 12 Aralık 2015'te YPG Sözcüsü Aldar Halil'in Lazkiye'ye bağlı Hımeymim'de Rusyalı yetkililerle yaptığı görüşmeden sonra kendilerine sözü verilen “sahada tam desteğin”, özellikle Fırat'ın batısı konusunda hayata geçirilmesini istiyor.

PYD'ye yakın kaynaklar, 16 Ocak'ta da Lazkiye'den gelen bir Rusyalı komutanın, beraberindeki askerî heyetle Haseke'deki PYD güçlerini, keşif ve müttefik güçlere destek olma amacıyla ziyaret ettiğini, bu görüşmede örgütten Kamışlı'nın 30 kilometre güneyinde rejime ait bir askerî kıta oluşturulmasını talep ettiklerini anlattı. Rusya istihbarat yetkililerinin 5 gün sonra da rejim-PYD koordinasyonunu güçlendirmek ve Kamışlı Uluslararası Havaalanı’ndaki çalışmaları incelemek amacıyla ilçeye geldiğini belirten kaynaklar, geçen ekimden bu yana Tel Abyad'da bulunan ve içinde özel birlik timleri de olan 100 kadar Rusya askerinin Kamışlı'ya getirildiğini söyledi.

Kaynaklar, Rusya'nın PYD'ye destek verirken Esed yönetimini de bu işbirliğine kattığını, rejim otoritesinin PYD tarafından kabul edilmesinde ısrarcı davrandığını bildiriyor.

pyd_firatin_batisi_icin_rusyayi_bekliyor.jpg

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum