PYD Federasyon İlan Edecekmiş!

16.03.2016 13:02
PYD Federasyon İlan Edecekmiş!
PYD, Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan etmeye hazırlanıyor. Reuters'e konuşan Kobani kantonu Dış İlişkiler yetkilisi İdris Nassan, federasyonun adının “Kuzey Suriye Federasyonu” olacağını söyledi.

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD, ülkenin kuzeyinde çarşamba günü yayınlayacakları bir deklarasyonla federal sistem ilan edeceklerini açıkladı. Reuters'a konuşan Kobani kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu Yardımcısı İdris Nassan, “Bu deklarasyon, Kürtler ve diğer grupların oluşturduğu öz yönetimin çerçevesinin genişletilmesi anlamına geliyor.” dedi.

Nassan, federasyonun adının “Kuzey Suriye Federasyonu” olacağını söyledi.

Ocak 2014'te PYD ağırlıklı “Yasama Meclisi”nin kabul ettiği “Anayasa” ile Suriye'nin kuzeyinde “Demokratik Özerk Yönetim” ilan edilmişti. Yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı kuzeydeki bölgenin Cizre, Kobani ve Afrin olmak üzere 3 kantona ayrıldığı ve “Anayasa”da bu kantonların Suriye topraklarının bir parçası olduğuna vurgu yapılmıştı. “Anayasa”da PYD'nin silahlı kanadı YPG için de ayrı bir madde ayrılmış, o maddeye göre, YPG, “Özerk Yönetim”in savunma gücü olarak kabul edilmişti.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim