PYD: “Esed Rejiminin Çöküşü, Herkes İçin Facia Olur!”

25.09.2015 13:43
PYD: “Esed Rejiminin Çöküşü, Herkes İçin Facia Olur!”
PYD lideri Müslim, Nusra Cephesi ve Ahraruş Şam'ın da IŞİD'den farksız olduğunu iddia ederken Esed'in gitmesinin felaket olacağını söyledi

PYD lideri Salih Müslim, Esed taraftarı olmadığını ancak Esed'in çökmesinin herkes için felaket olacağını savundu. Müslim, tehlikenin yalnızca IŞİD'den değil Nusra Cephesi ve Ahraruş Şam'dan da geldiğini öne sürdü.

Independent'tan Patrick Cockburn'a konuşan PYD lideri Müslim, IŞİD ve El Kaide bağlı gruplar tarafından Beşşar Esed yönetiminin devrilmesinin, herkes için bir felaket olabileceğini savundu. Müslim, "Rejim Selefiler yüzünden çökerse, bu herkes için felaket olur" ifadelerini kullandı.

Esed'in destekçisi olmadığını söyleyen Müslim, yönetimin daha kabul edilebilir bir alternatifle değişmesi gerektiğini savunurken İslamcı grupların Şam'a mesafesinin korkutucu yakınlıkta olduğunu ve onların işbaşına gelmesinden korktuğunu söyledi.

Kobani'de IŞİD'le savaş ile ilgili bir soru üzerine tehlikenin yalnızca IŞİD'den gelmediğini savunan Müslim, muhalif gruplardan Nusra Cephesi ve Ahraruş Şam'a da dikkat edilmesi gerektiğini öne sürdü. "Hepsinde aynı zihniyet var" ifadesini kullanan Müslim, bölgede bu gruplar oldukça Kürtlerin kendilerini güvende hissetmeyeceğini söyledi.

 

Etiketler: , , , ,
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim