1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "PYD Diye Muhaliflerle Savaştırıldık"
"PYD Diye Muhaliflerle Savaştırıldık"

"PYD Diye Muhaliflerle Savaştırıldık"

8 ay boyunca IŞİD saflarında savaşıp, ardından muhaliflere katılan Suriyeli Ahmet Hasan: "Çoğu kez bize, Esed ordusu ya da PYD-YPG milislerine karşı savaşıyorsunuz, derlerdi, ama ben bulunduğumuz nokta itibarı ile karşımızda muhalifler olduğunu biliyordum

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

IŞİD tarafından işgal edilen bir yerde yaşayan 22 yaşındaki Ahmet Hasan, çaresizlik, gidecek yerlerinin olmaması ve ailesinin durumu nedeniyle 8 ay boyunca IŞİD saflarında savaşmak zorunda kalmış. Bir aylık bir eğitim sürecinden sonra 8 ay boyunca birçok cephede savaşmaya mecbur bırakılan Ahmet, çok zor şartlar altında örgütten kaçarak Suriyeli muhaliflere katılmış. Yaşadıklarını Yeni Şafak'a anlatan Rakkalı savaşçı Ahmet Hasan 1 aylık eğitimin ardından örgüt elemanı olduğunu ve ayda 600 dolar maaş verildiğini söyledi.

İKNA ETMEYE ÇALIŞTILAR

Aldıkları eğitim süresince canlı bomba olmaya ikna edilmeye çalışıldıklarını söyleyen Hasan “IŞİD'de gördüğümüz eğitim, hepimizi birer canlı bomba yapmaya programlanmıştı. Örgüt içerisinde en değerli kişiler canlı bomba listesine adını yazdıran kişilerdi” diye konuştu.

GİTTİĞİMİZ YERİ BİLMEZDİK

Örgütün büyük kısmının yabancı savaşçılardan oluştuğunu söyleyen Hasan “Asker sevkiyatları sabah saat 5'te olur ve hiçbir bilgi verilmeden yeni cepheye götürülürdük. Bize şimdi Nusayri Esed Ordusu ya da Kominist PYD-YPG milislerine karşı savaşıyorsunuz dediklerinde ben bulunduğumuz nokta itibarı ile karşımızda ki gücün muhalifler olduğunu biliyordum. Farklı ülkelerden gelenlerin ise komutanların söylediklerine inanmaktan başka seçenekleri yoktu. Zaten savaşanların çoğu yabancılardan oluşuyordu” dedi.

Soru sormak yasaktı

Soru sormanın ve herhangi bir emri sorgulamanın büyük suç sayıldığını anlatan Hasan “Dini meseleler dışında savaşa dair soru soran ve diğer savaşçılarla konuşan, diyalog kuranlara hemen istihbarat damgası vururlar ve izlemeye alırlar. Veya sıkça cephe değiştirterek bulundukları yer hakkında malumat sahibi olmalarını engellerler" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT