1. HABERLER

  2. HABER

  3. PYD: De Mistura Bizi Cenevre’ye Davet Etti
PYD: De Mistura Bizi Cenevre’ye Davet Etti

PYD: De Mistura Bizi Cenevre’ye Davet Etti

PYD kaynakları, BM Özel Temsilcisi De Mistura'nın ofisi tarafından Salih Müslim'in arandığını ve bu nedenle Müslim'in Cenevre'ye gittiğini ileri sürdü. Türkiye, PKK ile ilişkisi ve rejimle işbirliği iddiasıyla PYD'nin muhalifler safında görüşmelere katılm

A+A-

Ece Göksedef / Al Jazeare

BM Özel Temsilcisi De Mistura Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında Suriye için yapılacak Cenevre görüşmelerinin 29 Ocak'ta başlayacağını, katılımın 'kapsamlı' olması için çalıştığını ve davetiyeleri hemen göndermeye başlayacağını söylemişti. Al Jazeera'ye konuşan PYD'li kaynaklar, De Mistura'nın  ofisi tarafından PYD lideri Salih Müslim'in aranarak Cenevre'ye çağırdığını, yarın temsilcinin kendisiyle bizzat görüşerek davetiyesini vereceğini iddia etti. Kaynaklar, De Mistura'nın belirlediği ve ABD ile Rusya'nın onayladığı katılımcı listesinde Müslim'in de olduğunu öne sürdü.

Cenevre'yi PYD anlaşmazlığı geciktirdi

25 Ocak'ta başlaması planlanan Cenevre görüşmeleri, katılımcılar konusundaki anlaşmazlıktan dolayı ertelendi.

Rusya PYD'nin ve Esed'e yakın muhalif grupların da masada olmasını istiyor. Ancak Türkiye ve Suriyeli muhalifler, PYD'nin PKK'nın uzantısı olduğunu ve 'terör örgütü' olduğunu söyleyerek bu talebi reddediyor. Muhalifler Cenevre'de PYD ile aynı safta oturmayı reddediyor.

De Mistura da basın toplantısında, toplantıya katılacakları belirlemek için oluşturulmak istenen ortak "terör örgütü" listesinin üzerinde hâlâ çalışıldığını söyledi. "Benim için terörist tanımı BM Güvenlik Konseyi'nin tanımlamalarına dayanıyor. Onlar da şimdilik IŞİD ve Nusra gibi görünüyor." diyerek PYD'yi dışarıda tuttu.

Cumartesi günü İstanbul'da Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da PYD'yi PKK'dan ayrı tutmak gerektiğini, PYD'nin IŞİD'le savaştığını söylemişti. Ancak hem Erdoğan hem Davutoğlu, Cenevre görüşmeleri öncesine denk gelen bu ziyarette PYD'yi PKK'dan ayrı görmediklerini tekrarladı.

Ankara ile aynı tutum içindeki Suriyeli muhalafetin çatı örgütü SMDK, PYD'nin Cenevre'ye katılmasını kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT