1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, Ceylanpınar Sınırında Mevzileniyor
PYD, Ceylanpınar Sınırında Mevzileniyor

PYD, Ceylanpınar Sınırında Mevzileniyor

Sınırdaki Rasulayn kasabasında Suriyeli muhaliflerin saldırılarına karşı hazırlanan PKK’nın Suriye kolu PYD, muhtemel çatışmalar sırasında roket ve kurşunların Ceylanpınar’a isabet etmesini sağlayacak şekilde mevziler kuruyor.

A+A-

SERKAN SAĞLAM’ın haberi:

Sınırdaki Rasulayn kasabasında Suriyeli muhaliflerin saldırılarına karşı hazırlanan PKK’nın  Suriye kolu PYD, muhtemel çatışmalar sırasında roket ve kurşunların Ceylanpınar’a isabet etmesini sağlayacak şekilde mevziler kuruyor. Hedef, Türkiye tarafında meydana gelecek can kayıplarıyla muhaliflere tepki gösterilmesini sağlamak.

Türkiye jetlerinin hafta başında Suriye askeri helikopterini düşürmesinin ardından tansiyonun yükseldiği sınır bölgesinde önümüzdeki günlerde muhalifler ile PKK’nın Suriye uzantısı PYD (Demokratik Birlik Partisi) arasında şiddetli çatışmalar bekleniyor. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, PYD’nin temmuz ayında ele geçirdiği Ceylanpınar’a komşu Rasulayn’ı geri almak için hazırlık yapıyor. ÖSO, arabulucularla gönderdiği ‘kasabadan çekilin’ çağrısına ret cevabının gelmesinin ardından nihai taarruz için mevzilerini takviye ediyor. PYD ise saldırılara karşı hazırlıklar çerçevesinde Ceylanpınarlıların hayatını tehlikeye atacak bir taktiği uygulamaya sokmuş durumda. Bölgeden gelen bilgilere göre PKK-PYD militanları, muhtemel çatışmalar sırasında muhaliflerin roket ve kurşunlarının Ceylanpınar’a isabet etmesini sağlayacak şekilde mevzileri yüksek ve açık noktalara kuruyor. Bu sayede muhtemel bir çatışmada roket ve mermilerin, ilçede ölümlere neden olarak muhaliflere karşı tepki dalgası oluşturulması hedefleniyor. Rasulayn kasabasında muhalifler ile PYD güçleri arasında çıkan çatışmalarda şimdiye dek seken kurşunlar ve ilçeye düşen havan topları sınırın karşı tarafındaki Ceylanpınar’da birçok ölüm ve yaralanmalara yol açmıştı. İlçede tedirginliğe yol açan kurşunlara TSK da değişen angajman kuralları gereği ateşle karşılık vermişti.

Çatışmaların düşük yoğunlukta devam ettiği bölgedeki son duruma ilişkin bilgi veren ÖSO komutanlarından Ahmed Abu Kaddur, “PYD mevzilerini arkalarında Türkiye tarafındaki evleri görecek şekilde yapıyor. Buradaki amaçları mevzileri geçen kurşunların Türkiye tarafındaki insanları öldürmesini sağlamak. Biz Türkiye’nin kılına zarar gelmesini istemeyiz. Bir kurşunun bile Türkiye’ye gitmesini istemeyiz. O nedenle Rasulayn’ın merkezine saldırmıyoruz. Ancak bizi yoğun top atışına tuttukları zaman Rasulayn’ın doğusundaki daha açık ve düzlük alanlardan karşılık veriyoruz. Bu nedenle de daha fazla kayıplar veriyoruz.” diye konuştu.

Suriyeli muhaliflerin, Rasulayn’ın güneybatısında kasaba merkezine yakın Tel Halaf, Asfar Neccar ve Mişrata köylerinde üslendikleri öğrenilirken PYD ile işbirliği yapan Esed rejiminin ise bu örgüte askeri destek sağladığı kaydediliyor. İstihbarat bilgilerine göre rejimin, Kamışlı ve Deyr ez Zor şehirlerindeki askeri birliklerden geçtiğimiz hafta PYD militanlarına 30 ağır makineli silah Doçka, 5 tank, 10 zırhlı araç ve çok sayıda mühimmat gönderdi. Gerektiği takdirde Rasulayn’a Hizbullah militanlarının da sevk edilebileceği öne sürülüyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT