PYD Cerablus İçin Saldırı Hazırlığında

29.03.2016 12:57
PYD Cerablus İçin Saldırı Hazırlığında
PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Fırat nehrinin batısında IŞİD kontrolündeki Cerablus'a doğru ilerlemek için uzun süredir planladığı "Münbiç operasyonu"na hazırlanıyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, örgüt yakın zamanda "büyük Münbiç operasyonu" ismini verdiği saldırılara başlayacak. Münbiç, Türkiye sınırındaki Cerablus'a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor.

Kaynaklar, dün gece boyunca ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Fırat nehri üzerindeki Tişrin Barajı ve çevresini, Halep'in Ebu Kalkal beldesi ile Cerablus ilçesinin güneyinde PYD-IŞİD cephe hatlarını yoğun şekilde bombaladığını bildirdi.

Arap ve Türkmen aşiretlere iş birliği teklifi

PYD'nin Münbiç'te Arap ve Türkmen aşiretlerle irtibata geçerek, IŞİD'in Münbiç'ten çıkarılması için iş birliği teklif ettiğini belirten kaynaklar, aşiretlerin işbirliğini kabul etmediğini ifade ediyor.

Örgütün hedefine ulaşabilmesi halinde, Suriye'nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına dayanacak.

İngilliz The Times gazetesi, önceki gün ABD'nin "Münbiç cebi" olarak adlandırdığı Türkiye sınırı ile Münbiç arasında kalan bölgeye IŞİD'i çıkararak, PYD'ye bağlı güçlerin yerleştirilmesini istediğini yazmıştı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim