1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “PYD Bir Taşeron Gibi Çalışıyor”
“PYD Bir Taşeron Gibi Çalışıyor”

“PYD Bir Taşeron Gibi Çalışıyor”

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği Başkanı Abdülaziz Temo, “PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz.’ diyerek gençleri kandırıyor. Rejim, İran ve Rusya da PYD'yi elindeki bir kart gibi istediği yere gönderiyor.” dedi.

A+A-

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği Başkanı Abdülaziz Temo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bağımsız Kürt Rabıtası” olarak da adlandırdıkları derneklerinin Suriyeli Kürtlerin sesi olmaya çalıştığını söyledi.

“PYD Şu Anda Bir Taşeron Gibi Çalışıyor”

Beşşar Esed rejiminin hâlen Haseke ve Kamışlı dâhil ülkenin her bölgesinde bulunduğunu aktaran Temo, “PYD şu anda kim ne isterse ve ne kadar verirse bir taşeron gibi çalışıyor. Ana unsur PKK'ya kim para veriyorsa onlar da PYD'ye emir veriyor ve gençlerimiz de ölüyor. Dolayısıyla Suriyeli Kürtlerin eğitilip bilinçledirilmesi lâzım.” diye konuştu.

“PYD, Kürt Halkını Temsil Etmiyor”

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin Suriye'deki ilerleyişinin arkasındaki gerekçelere dikkat çeken Temo, şöyle konuştu:

“PYD'ye bu fırsatı Esed rejimi verdi. Onlara bütün bölgeleri ve silah depolarını açtı. Esed rejimi eylemlerde halkın sokağa çıkmasını engellemek için PYD'yi kullandı. Daha sonra sivilleri ve farklı etnik grupta rejime karşı çıkan insanları öldürdüler. O yüzden PYD sahada gözüküyor, rejimin silahıyla mücadele ediyor. Dolayısıyla PYD, Kürt halkını temsil etmiyor.”.

“PYD, ‘Kürtler İçin Bir Şeyler Yapıyoruz’ Diyerek Gençleri Kandırıyor”

Şimdi de PYD'nin Menbic'deki Kürt gençlerin aklını çelmeye çalıştığını dile getiren Temo, “PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz.’ diyerek gençleri kandırıyor. Rejim, İran ve Rusya da PYD'yi elindeki bir kart gibi istediği yere gönderiyor.” şeklinde konuştu.

PYD'nin, Suriyeli Kürtlerin yaşamadığı bölgelerde savaşmasını bir oyun olarak değerlendiren Temo, örgütün Menbic ve Rakka'ya yönelmesine de anlam veremediklerinin altını çizdi.

Esed ile PYD'nin Suriye halkına karşı savaştığını anlatan Temo, “Bütün bunlar Rusya ve rejimin oyunudur. Bizim gençlerimiz neden Menbic veya Rakka'da ölecek, buna negerek var?” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT