1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD, 600'den Fazla Köy ve Kasabayı İşgal Etti!
PYD, 600'den Fazla Köy ve Kasabayı İşgal Etti!

PYD, 600'den Fazla Köy ve Kasabayı İşgal Etti!

PYD, Eylül 2015’ten bu yana Haseke, Rakka ve Halep’te 600’den fazla köyü işgal etti. 235 binden fazla sivili göçe zorladı. Son olarak Haseke kırsalındaki 4 köy PYD zoruyla boşaltıldı. PYD’nin baskılarına boyun eğmeyenler infaz ediliyor.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD, Eylül 2015'ten bu yana Haseke, Rakka ve Halep'te ABD ve Rusya'nın desteğiyle 600'den fazla köy ve kasabayı işgal etti, ele geçirdiği bölgelerde 235 binden fazla Türkmen ve Arap sivili göçe zorladı.

Son olarak Haseke kırsalında IŞİD'in PYD'ye terk ettiği köylerde birçok Suriyeli Arap'a ait evler dozerlerle yıkıldı.

Tel Abyad’daki 14 Köyde Tehcir ve İnsan Hakları İhlalleri!

Tel Abyad bölgesinde bulunan 14 Arap ve Türkmen köyünü zorla boşalttıran PYD, Haseke bölgesinde de benzer uygulamalara imza atıyor.

Uluslararası Af Örgütü raporu ile Tel Abyad'da yer alan 14 köyde tehcir ve insan hakları ihlalleri sergilediği sabit olan PYD, Haseke bölgesinde de ele geçirdiği Türkmen ve Arap beldelerinde halkı göçe zorluyor. Şu ana kadar 4 köy örgüt zoruyla boşaltıldı. Köyünü terk etmek zorunda bırakılan sivillerin evleri ise dozerlerle yerle bir edildi.

İsrail Taktiği!

PYD'nin bu uygulamaları, 1948 yılından başlayarak Filistin topraklarındaki aslî sahiplerin sistematik sürgününü sağlayan işgalci İsrail politikalarını aratmıyor.

Suriye'nin kuzey ve doğu bölgelerinde PYD eli ile gerçekleştirilen işgalci İsrail taktiğiyle Tel Abyad ilçesi başta olmak üzere Süluk, Hamam Türkmen, Tel Rıfat gibi birçok yerleşim birimi PYD tarafından işgal edildi. Ardından isimleri değiştirilen beldelerde yaşayan sivilller topyekün sürgüne tâbi tutuldu.

Kasaba ve Köy Sakinleri “IŞİD'ci” İlan Ediliyor!

ABD destekli PYD işgalleri sonrası boşaltılan köy ve kasabaların Türkmen ve Arap köy sakinleri önce “IŞİD'ci” ilan edilip sonrasında tüm mal varlığına el konuluyor. Ardından köyü terk etmeleri için süre veriliyor. Örgütün baskılarına direnenler ise infaz ediliyor.

İşgale uğrayan bölgelerde göçe zorlanan sivillerin Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) ait bölgeler ya da Türkiye sınırına yakın noktalara gitmesi PYD'liler tarafından engelleniyor. Yalnızca IŞİD'in kontrol ettiği bölgeye geçiş izni veriliyor. PYD bu yöntemle el koyduğu Türkmen ve Arap köylerindeki sivillerin “IŞİD'ci” olduğu iddiasına dayanak oluşturuyor.

“Serok Apo” Hava Limanı!

PYD tehcirine en bariz örnek, Mınnag köyü ve hava limanının ele geçirilmesinin ardından hava isminin “Serok Apo” Hava Limanı olarak değiştirilmesi oldu.

Halep, Rakka, Tel Abyad gibi beldelerin isimleri Arapça asıllarından Kürtçe'ye çevirildi.

* * * * *

PYD, Esed’in Yaptıklarını Aratmıyor!

Suriye'nin Haseke PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD tarafından kaçırılan Kürt partisi Yekitî (PYKS) üyesi ve aktivist Enver Naso'nun eşi Menal Hüseyni, PYD vahşetinin Esed güçlerinin yaptıklarını aratmadığını belirtti.

Hüseyni, Amude ilçesinde ikamet ettikleri mahallenin 28 Mayıs'ta PYD militanları tarafından kuşatıldığını anlatarak, eşinin evlerine düzenlenen baskın sonucu kaçırıldığını ifade etti.

PYD militanlarının şiddet eylemlerinin giderek arttığına dikkat çeken Hüseyni, “PYD, tüm kırmızı çizgileri aştı. PYD militanlarının vahşeti Esed güçlerininkini aratmıyor.” dedi.

HABERE YORUM KAT