1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Putin'den Esed’e: Bize Sığınabilirsin
Putin'den Esed’e: Bize Sığınabilirsin

Putin'den Esed’e: Bize Sığınabilirsin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Esed'in Suriye’de seçimleri kaybetmesi halinde kendilerine sığınabileceğini söyledi.

A+A-

Putin, Esed’e Rusya’da siyasi sığınma hakkı tanınmasının, eski CIA ajanı Edvard Snowden’ın Rusya’ya alınmasından çok daha kolay süreç olacağını açıkladı.

Putin'in Alman basınına verdiği mülakatın ikinci bölümü Kremlin tarafından yayınlandı.

Batıda dört yıldan beri tartışılan “Suriye’deki iç savaşın bitmesi için Esed gitmeli” polemiğine değinen Putin, “Bana göre Esed’in akıbetini tartışmak için zaman daha çok erken. Ancak günün birinde Suriye lideri ülkesini terk etmek zorunda kalırsa Rusya’da kolaylıkla siyasi sığınma hakkı alabilir. Dahasını söyleyeyim. Esed’in bize gelmesi zamanında CIA ajanı Edward Snowden’ın sığınmasından daha kolay bir iş. Ancak başında da söylediğim gibi bu meseleyi ele almanın zamanı daha gelmedi. Suriye’de ilk önce teröre karşı savaş tamamlanmalı. Ardından demokratik ortamda Suriye’de seçimler yapılmalı. Bu seçimlere Esed katılarak halkı tarafından reddedilirse akıbetinin ne olacağını ve Rusya’ya gelip gelmeyeceği ele alınabilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum