1. HABERLER

  2. HABER

  3. Putin: ‘Esed’in Kalması Gerek’
Putin: ‘Esed’in Kalması Gerek’

Putin: ‘Esed’in Kalması Gerek’

Kendi topraklarını vuran, kendi halkını öldüren zalim Esed’e Rusya Devlet Başkanı Putin’den tam destek geldi. Putin, Esed’in görevi bırakmaması gerektiğini söyledi.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin baş belası zalim Beşşar Esed’in görevden ayrılması yollarını düşünmediklerini, tarafların bir an önce müzakere masasına oturup “soykırım” ve “yıkıma” son vermeleri gerektiğini söyledi.

Putin, Suriye’de çatışan tüm taraflara şiddeti durdurmaları, silah sevkiyatına son vermeleri ve ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu. Almanya’ya 7-8 Nisan tarihlerinde yapacağı iş gezisi öncesi ARD televizyonuna özel açıklamada bulunan Putin, “Biz ortaklarımızın önerdiği gibi, Esed’in bugün ayrılması gerektiğini düşünmüyoruz. Bununla ilgili yarın ne yapacağımıza ve nereye gideceğine karar verebiliriz” dedi.

Libya’nın üç parçaya bölündüğünü ve ne tarafa gittiğinin belirsiz olduğunu hatırlatan Putin, “Irak’ta yaşanan zor sürecin olmasını istemiyoruz. Şimdi Yemen’de benzer sıkıntı var. Herkesin müzakere masasına oturması gerektiğine inanıyoruz. Çıkarların nasıl korunacağı ve ülke yönetimine nasıl katılacakları konusunda kendi aralarında anlaşmaya varmaları gerekiyor. Sonra da dünya kamuoyu tarafından verilecek garantilerle hazırlanacak planın uygulama sürecine geçilmesi gerekiyor” önerisinde bulundu. (MİLAT)

HABERE YORUM KAT