Provokatörler İnternetten Halkı Kışkırtıyor

21.10.2011 06:16
Provokatörler İnternetten Halkı Kışkırtıyor
Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında örgütlenen bazı gruplar, doğru olmayan söylentilerle halkı kışkırtmaya çalışıyor.

Önceki gün 'Facebook' üzerinden yayın yapan bir sosyal grup, Erzurum'da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) il binasının ateşe verildiğini duyurdu. Son dakika olarak verilen haberde, halkın ayaklandığı ifade edildi. Ancak Erzurum'da böyle bir hadisenin yaşanmadığı ortaya çıktı. Aynı şekilde Gümüşhane'de de öğrenci yurdunda PKK'nın flamasının açıldığı söylentisi yayıldı. Bunun üzerine kent merkezinde ve üniversite önünde toplanan bazı gruplar eylem yapmaya başladı. Araştırma sonucunda söylentinin doğru olmadığı ortaya çıkarken polis, öfkeli kalabalığı güçlükle yatıştırdı. Dün pek çok ilde buna benzer hadiseler yaşandı.

Doç. Dr. Önder Aytaç, bazı derin güçlerin sosyal medyayı kullanarak toplumun arasına ayrılık tohumları ekmeye çalıştığını söylüyor. Aytaç, daha önce Twitter hesaplarında Kürt halkının özgürlüğü ve demokratik haklar gibi konularda mesaj gönderen yaklaşık 600 kişinin, Çukurca saldırısından hemen sonra profil resimlerine Türk bayrağı, Cengiz Han ve 3 hilal gibi milliyetçi semboller koyduğunu dile getiriyor. Bu kişilerin paylaştıkları iletilerde de 'Apo'yu asalım', 'Kuzey Irak'a girip terörü bitirelim' mesajları yolladıklarını kaydediyor. Önder Aytaç, "Geçtiğimiz aylarda Arap dünyasındaki birçok devlet başkanı sosyal medyadaki teşkilatlanma ile devrildi. Benzer bir yapılanmayı Türkiye'de de hayata geçirmek istiyorlar." değerlendirmesini yapıyor. Aytaç, internet üzerinden yapılan milliyetçilik telkinlerine karşı önlem alınması gerektiğini ifade ediyor. (zaman) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim