1. HABERLER

  2. HABER

  3. Protestocular 67 Emniyet Görevlisini Rehin Aldı
Protestocular 67 Emniyet Görevlisini Rehin Aldı

Protestocular 67 Emniyet Görevlisini Rehin Aldı

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, yönetim karşıtı gösterilerde protestocular tarafından 67 emniyet görevlisinin rehin alındığını açıkladı. Kiev'de bugün çıkan çatışmalarda 36 kişi öldü.

A+A-

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, hükümet karşıtı gösterilerde 67 emniyet görevlisinin protestocular tarafından rehin alındığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, radikal gruplar tarafından yapılan saldırılarda 67 emniyet görevlisinin rehin alındığı, söz konusu emniyet görevlilerinin durumunun belirsiz olduğu ifade edildi.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nın, rehin alınan emniyet görevlilerinin kurtarılması için yasalarda öngörülen silah dahil tüm yöntemleri kullanma hakkına sahip olduğu hatırlatıldı.

36 kişi öldü

Kiev'de bugün çıkan çatışmalarda 36 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugünkü kayıplarla birlikte 18 Şubat'tan beri yaşamını yitirenlerin sayısının 64'e ulaştığı belirtildi.

Bu arada, muhalif Svoboda partisi milletvekili, göstericilerin oluşturduğu Ulusal Direniş Hareketi'nin sağlık sorumlusu Svyatoslav Hanenko, partinin resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, bugün 60'a yakın göstericinin öldürüldüğünü iddia etti.

Beyaz Saray'dan Yanukoviç'e çağrı

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, "Ukrayna güvenlik güçlerinin, kendi halkına karşı otomatik silahlarla ateş açması görüntülerinden öfke duyduk. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i, güvenlik güçlerini Kiev kent merkezinden derhal geri çekmeye ve barışçıl protesto hakkına saygı göstermeye çağırıyoruz ve protestoculara da kendilerini barışçıl şekilde ifade etmeleri çağrısında bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

Ukrayna ordusunu, siyasi araçlarla çözülebilecek ve çözülmesi gereken bir ihtilafa müdahil olmamaya çağırdıklarını da kaydeden Carney, açıklamasında, "Güç kullanımı krizi çözmez. Şiddete son vermek ve Ukrayna halkının şikayetlerini ele alan ve gerilimi azaltan anlamlı diyalog başlatmak için net adımlar atılmalı" ifadesine yer verdi.

Carney, ABD'nin, şiddetten sorumlu olanlardan hesap sorulması ve Ukrayna halkına birleşik ve bağımsız bir Ukrayna'yı daha iyi bir gelecek yoluna yeniden oturtmak için yardımcı olunması amacıyla Avrupalı müttefikleriyle birlikte çalışacağını belirtti.

Kırım'da tedirgin bekleyiş

Ukrayna'da meydana gelen olaylar, ülkeye bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde endişeyle takip ediliyor. Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov'un, ülkedeki olayların daha da tehlikeli boyutlara ulaşması durumunda Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasının gündeme gelebileceği yönündeki açıklamaları, krizin Kırım'a da sıçrama olasılığını gündeme getirdi. 

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Konstantinov, "İstikrarsızlığın ciddiyetini koruması durumunda, Kırım Ukrayna'dan ayrılabilir. Bu, Ukrayna'nın dağılması durumunda mümkün olabilir" diye konuştu. 

Konstantinov, Ukrayna'daki krizde birçok Avrupa ülkesinin aktif rol oynadığını belirterek, sokak olaylarının iç savaş başlangıcı tehlikesi oluşturduğunu ve Ukrayna yönetiminin sorumluluk almaktan kaçındığını ifade etti.

Her ne kadar Kırım'da durum şu anda sakin olsa da, Konstantinov'un açıklamaları krizin derinleşme ihtimalinin bulunduğuna işaret ediyor.

AB üyeleri şiddetin sorumlularına yaptırımda anlaştı

AB dışişleri bakanları, Ukrayna'da şiddet olaylarında sorumluluğu bulunanların malvarlığını dondurma ve AB'ye seyahatlerinin engellenmesi konusunda uzlaştı.

İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Ukrayna'daki gelişmelerin ele alındığı toplantının ardından basına yaptığı açıklamada "Şiddet yapanların malvarlıklarının dondurulması ve vize yasağı yaptırımının saatler içinde yürürlüğe gireceğini" kaydetti.

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise yaptırımların "1-2 gün içinde yürürlüğe gireceğini" söyledi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT