Protestocu ODTÜ'lü Öğrencilere Gözaltı

15.12.2010 14:57
Protestocu ODTÜlü Öğrencilere Gözaltı
ODTÜ’de Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı sırasında AK Parti aleyhine sloganlar atan ve polisi taşlayan öğrencilere çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'de TÜBİTAK tarafından düzenlenen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 22. toplantısına katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, bir grup üniversite öğrencisi tarafından protesto edildi.

TÜBİTAK Uzay Enstitüsü'ndeki toplantıya katılan Erdoğan, konuşma yaptığı sırada, binanın önüne yürüyen öğrenciler, "Tayyip üniversiteden defol", "Katil polis", "Katil AKP, "Üniversite öğrencisi AKP'ye teslim olmayacak", "Tayyip çakını bırak da gel" sloganları attı. Polis öğrencilerle, eylemi bitirmelerini, aksi halde gözaltına alınacakları uyarısında bulundu. Eylemin bitirilmemesi üzerine gerilim yaşandı. Polise taş ve yumurta atan bir grup öğrenciye polis müdahale etti. Öğrenciler ile polis arasında yaşanan gerilim sonrasında 21 öğrenci gözaltına alındı. Protestolarını sürdüren diğer öğrenciler kampus dışına çıkarıldı.

Bu arada Başbakan Erdoğan ise TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Merkezi'nden ayrıldı.

Arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden ODTÜ'lü öğrenciler ise enstitünün üst tarafında toplandı. Polisin dağılın uyarısına, öğrenciler slogan atarak karşılık verdi. Öğrencilerin polise taş atmasına karşılık polisler biber gazı kullandı. Gazdan öğrenciler, gazeteciler ve polisler etkilendi. Bir polisin kalkanını eline geçiren öğrenciler, basın mensuplarına gösterdikleri kalkanı yere vurarak kırmaya çalıştılar.

Bazı öğretim üyelerinin olay yerine geldiği ve öğrencileri sakinleştirmeye çalıştıkları gözlendi.

Grup adına konuşan master öğrencisi Uğur Yıldırım, polisin İstanbul ve Ankara'da ''öğrencilere müdahalesini'' protesto ettiklerini ve ODTÜ'de polis istemediklerini söyledi. Açıklama sırasında arka taraftan bazı öğrencilerin taş atması üzerine, öğretim görevlileri söz konusu öğrencileri taş atmamaları konusunda uyardı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim