1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Propagandalar Karşısında Zihinsel Savrulma
Propagandalar Karşısında Zihinsel Savrulma

Propagandalar Karşısında Zihinsel Savrulma

Bize IŞİD gösterilerek arkada planda ki bir çok zulüm perdelenmek, gizlenmek istenmekte. Yine IŞİD’ın aşırılıkları gündeme taşınarak Esad, Maliki, PKK-PYD’nın zalimlikleri, kirli elleri temizlenmek istenmektedir.

A+A-

GÜNEY UZUN / HAKSÖZ HABER

Türkiye de saflar gittikçe  koyu çizgilerle ayrılırken , taraflar arasında ki mücadele her alanda kendisini göstermekte. Dolayısıyla yaşanan, ortaya çıkan siyasi yada sıradan herhangi bir olay karşısında hemen gardlar alınıyor, taraflar medyana çıkıyor. Ak Parti ve karşıtları şeklinde daha kolay ifade edebileceğimiz bu saflaşmada amaç kavgadan galip çıkmak olduğundan tüm saldırıya maruz kalabilecek yumuşak karınların için de önceden tedbir alınıyor.  Ak Parti-Erdoğan ne yapmışsa kesin doğru. Erdoğan karşıtlarının ise her şeyleri yanlış, asılsız. Diğer taraftan Erdoğan ağzıyla kuş tutsa beğenmeyenler için başımıza ne bela, felaket geliyorsa sorumlusu AK Parti ve Erdoğan.

Bu durumda vakaları anlamada ne yazık kı terazinin şirazesi kaçmakta. Adalet, feraset, basiret gibi Müslümanların sahip olması gereken temel değerler sanki kavgada arka plana itilmiş gözükmekte. Kol kırılır yen içinde kalır anlayışı ve düşmana koz vermemek stratejisi üzerinden bir çok gerçeğin üstü örtülürken, yıllardı oluşturulan Müslümanlardan ve İslamdan yana tavır alma prensibi-geleneği yok muş gibi davranılıyor.

IŞİD ile Perdelenmek İstenen : Esad-Maliki Diktası

IŞİD’ı tartışmaya aslında onun eylemlerinden önce fikirsel arka planını ortaya konularak başlanmalıdır. Yanı usuli konularda ki  farklılıklar,  koyu hadisçiliği, selefi-vahhabiliği bağnazlığı, günümüz dünyasının gerçekliğinden kopukluktan tutunda toplum, sosyoloji, siyaset, uluslar arası ilişkilerde ki basiretsizlik ve kabalığa kadar bir çok mevzu öncelikle tahlil edilmelidir. Ancak bizim yazı konumuz bu değil. Fakat mutlaka bu konu üzerinde birilerinin bu tahlilleri yapması, şerhler düşmesi gerektiğine inanıyorum.  Başta usuli konular olmak üzere en fazla konu başlığında anlaşamayacakları ekol-hareket bu yazının yayınlandığı cevre olacaktır. Ancak söz konusu Müslümanların genel maslahatları olduğunda olay IŞİD’ı aşıp onun üzerinden zihinsel bir pranga ile akıl ve kalbimiz hedef alındığında bazı şeylerin altını çizmenin faydalı olacağına inanmaktayız.

İSİD üzerinde yapılan tartışmalar tam bir cadı avına  paranoyasına dönüş gözükmekte. Yaşanan tüm olumsuzluklar günah keçisi haline getirilen IŞİD’in hanesine yazılır oldu. Öyle ki oluşturulan algı ile IŞİD, savaştığı Esad, Maliki, PYD-PKK’yı masum gösteren, pürü pak hale getiren bir temizleme aracı gibi işlev göstermekte. Herhalde İsrail’de şu IŞİD bize bir saldırsa da bizde masum ayağına yatsak ne güzel olur diyordur.

IŞİD denen örgütü savunacak, eylemlerini tevil edecek halimiz yok. Ancak IŞİD üzerinden oluşturulmak istenen algı ileri dönük Müslümanların zararına olabilecek bir durumu ifade etmekte. Çünkü bu algı opersyonunun arkasında ki yerli ve yabancı aktörler değişik karenelerle IŞİD eşittir kafa kesme, barbarlık vs gibi bir formulasyonu ortaya koyuyorlar. Geriye dönüp bakarsak bu formülde, IŞİD aslında bir değişken işlevi görmekte. Yanı IŞİD yokken Nusra  gündemde idi. Nusra bilinmezken El Kaide. El Kaide Suriye de yokken Muhalifler yada İslamcılardı bu değişken. ÖSO bile bu denklemde yerini almıştı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Karayolları Mahallesinde bir olay vuku buldu. Sözde IŞİD oradaki HDP’lilere saldırmış. İşin aslının öyle olmadığı ortaya çıkmıştı. Benzer bir olayı Bağcılarda siyah üzerine peygamber mührü olan tşortler satan bir mağazaya karşı yapılan saldırıda görmüştük. Yine bir derneğin logosu ISİD’ın bayrağına benziyor diye adeta hedef tahtasına konulmuştu. Araçlarının arkasında siyah kelimeyi tevhid yazısı yada peygamber mührü olan herkes bir anda IŞİD’cı ilan edilmişti. Bayram namazını İstanbul Ömerli de birlikte kılan bir grup Müslüman, 28 Şubatı aratmayan bir tarzda sol, ulusal ve Gülenci medya tarafından linç kampanyasına tutulmuştu. Medya da çıkan bir çoğu IŞİD tarafından bile yalanlanan bir çok haber ise bu algı operasyonun ne kadar kirli bir şekilde devam ettiğini göstermekte. Esad destekçisi İran’ın Hamaney’e yakın haber sitesi ABNA’dan haberleri alıp servis edilmesi işin arkasında kimlerin olduğunu göstermesi acısından önemli. IŞİD’ın Kurani Kerimi değiştireceği haberinden tutunda, IŞİD mensubunun küçük kızla evlendiğine, Bağdadinin Yahudi olduğuna kadar bir çok haber bu Esadcı medya tarafından servis edildi.

Yazının Devamı>>>