1. YAZARLAR

  2. Emre Uslu

  3. Predator’lar o köylüleri 19:40’ta görmüş olmalı
Emre Uslu

Emre Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Predator’lar o köylüleri 19:40’ta görmüş olmalı

A+A-

 

Uludere faciası ile ilgili son tartışmaların pimini çekip siyasetin ortasına atan Wall Street Journal (WSJ) Türkiye’deki tartışmalarla ilgili yeni bir haber yayımladı. Haberde yeni detaylar veriliyor. Bu haliyle TSK’nın açıklamasıyla WSJ’ın haberleri birbirini yalanlamıyor aksine tamamlıyor.

WSJ raporundan anlıyoruz ki Amerikalıların Uludere olayındaki rolü Türk basınında abartıldığı kadar değil. Amerikalılar şüpheli bir grup tesbit edip Türk makamlara bildirmiş. Türkler Amerikalıları o alandan hemen çekmişler. WSJ haberiyle Türk kamuoyuna yansıyan bilgileri birlikte okuyunca durum daha net anlaşılıyor.

WSJ’ın haberine göre Amerikan askerî yetkililerine göre Uludere olayıyla ilgili iki rapor hazırlandı. İlk raporda “Predator hayvanlar ve insanlardan oluşan bir küçük konvoy tesbit etti bu grup başka bir grup ile Kuzey Irak’ın Türkiye sınırına yakın bir yerde birleşti” değerlendirmesi yapılıyor. Predator’u uçuran Amerikalıların konvoyu tesbit ettiğinde konvoyun Türkiye’ye doğru hareket halinde olduğu belirtiliyor. Raporda görüntünün hangi saatte alındığına ilişkin bir bilginin bulunmadığı ve Predator’un bu grubu ne kadar süreyle izlediğine ilişkin de bir bilginin bulunmadığı belirtiliyor.

WSJ’ın haberine göre Amerikan askerleri bu aktivitenin üstüne bir bayrak çekip (şüpheli durum uyarısı) Ankara’daki Türk yetkilileri bilgilendirdiklerini söylüyor. Türk yetkililerin Amerikalıları başka bir yöne yönlendirdikleri ve Predator’u başka bir “sektör”e (“bölge”ye) gönderip konvoyun üzerindeki hava sahasını açtıkları belirtiliyor. Amerikan Predator’unun uçakların bombaladığı anda orada bulunmadığı da belirtiliyor haberde.

Şimdi Türk askerinin kullandığı Heron’lardan alınan görüntülerin zamanlamasıyla karşılaştıralım:

15:59- Heron, Siirt kırsalından itibaren görüntü almaya başladı.

17:20’de Irak’tan Türkiye’ye doğru gelen dört araç görünüyor, vadide toplanıyor.

18:25’te köyden gelen ilk kalabalık grup kaçakçıların buluşma noktasına doğru geliyor.

18:55- Diğer kalabalık grup aynı güzergâhtan Heron görüntülerine girdi.

19:16’da malı alan ilk grup geldikleri güzergâhtan yeniden Türkiye sınırına doğru dönmeye başlıyor.

19:40’ta Türkiye’ye doğru gelen gruplar bir alanda toplanmaya başlıyorlar.

21:24’e kadar dört grup, 400-500 metre aralıklarla beklemeye başladı. Bunlar sınıra yakın bir alanda bekliyorlar. Bu arada da demekki topçuların atışları falan yapılıyor.

21:39- Heron’un lazer ışığıyla belirlediği hedef doğrultusunda ilk bomba atıldı.

21:43- İkinci grup bombalandı.

22:04- Dört beş kişiden oluşan üçüncü grup bombalandı.

22:24. Dördüncü bombalamada 14 kişi öldü.

TSK’nın kullandığı Heronların kronolojisi ile WSJ’ın verdiği bilgileri karşılaştırdığımızda gerçekten de TSK’nın dediği gibi Uludere köylülerini ilk tesbit eden İHA’lar Heronlar olmalı. Zaten yukarıda akışını verdiğim Heron görüntülerinde Heron Batman’dan kalkıyor ve 15:59’dan itibaren Siirt kırsalından görüntü alarak doğrudan kaçakçıların olduğu yere gidip odaklanıyor. Siirt kırsalı ile bombalamanın yapıldığı yer arasındaki ortalama mesafe 150 km. civarında. Heron’un minimum hızının 207 km/s olduğu düşünülürse saat 16:00’da görüntü aktarmaya başlayan Heron’un doğrudan konvoyun bulunduğu yere doğru gidebilmesi bir saat civarında sürer. Zaten Heron’da bir saat yirmi dakika sonra, 17:20’de araçlar beliriyor. Bu demektir ki o Heron bir istihbarat bilgisi üzerine havalandı ve doğrudan istihbarat verilen noktaya yönlendirildi, gitti. Bir başka ifadeyle, o Heron havada şuursuz bir hayta gibi dolaşırken o kaçakçıların alışverişine şahit olmuş da odaklanmış değil. Ayrıca Heron görüntülerinin akışına baktığımızda o araçları 17:20’de tesbit ediyor ve köylülerin geldiği 18:25’e kadar tepelerinde onları gözetliyor ve köylülerin gelmesini bekliyor. Bu da bize o Heron bir istihbarat üzerine oraya gönderildi verisini doğruluyor. Yoksa rutin kaçakçılık yapılan bir yerde Irak sınırının 6 km. içinde bekleyen beş aracın üstünde bir Heron neden bir saat bekler?

WSJ’ın makalesindeki ayrıntıya bakacak olursak Amerikalılar konvoy Irak’a doğru giderken değil Türkiye’ye dönüş yolunda tesbit ediyorlar köylüleri. Oysa Türklerin İHA’sı Irak’a giderken tesbit yapıyor. Yani Türkler orada o alışverişin olacağını önceden biliyordu. Amerikalıların bildirmesiyle oraya odaklanmış değiller. Yine WSJ’ın makalesinde Amerikalıların görüntüsünde iki hayvan ve insanlardan oluşan konvoyun birleştiğinin tesbit edildiği anlatılıyor. Bu da Türk Heronlarında gösterilen ve top atışlarının başladığı 19:40 civarına denk geliyor. Türkiye’den top atışı başlayınca kaçakçılar biraraya toplanmaya başlıyor. Yani çok büyük olasılıkla Amerikalılar o konvoyu 19:40 civarında tesbit etti. Zaten Türk subaylar da Amerikan Predator’unu hemen bölgeden uzaklaştırıp hava sahasını temizledikleri anlatılıyor. Yani Amerikalılar görüntüleri tesbit ettiklerinde Türkler operasyon için düğmeye basmış, karadan top atışları ile kaçakçıların sınırın öte tarafından toplanması sağlanmıştı. Hava bombardımanı için de Amerikan Predator’unun orada bulunmaması gerekiyordu ve bir an önce çektiler onu.

Daha önce de yazdığım gibi, Heronların o bölgeye yönlendirilmesi bizzat bir istihbarata dayanıyor. Yani Heronlar orada uçarken tesadüfen görüntüye takılmış bir aktiviteye odaklanıp onların görüntüsünü merkeze geçmiyor. Aksine bizzat Heronlar tam da o noktayı gözlemek için oraya yönlendirilmiş. Bu da olayın olduğu gün Taraf’ta çıkan Mehmet Baransu imzalı haberleri doğruluyor. Ortada bir istihbarat var ve Heronlar bu istihbarat çerçevesinde o tarafa yönlendiriliyor. Amerikalılar tesbit ettikleri zaman çoktan operasyon düğmesine basılmış durumda. O halde milli kaynak kim?

acilim1@gmail.com

TARAF

 

YAZIYA YORUM KAT