1. HABERLER

  2. HABER

  3. Polonyalı Savcılar CIA Soruşturmasının mı Kurbanı?
Polonyalı Savcılar CIA Soruşturmasının mı Kurbanı?

Polonyalı Savcılar CIA Soruşturmasının mı Kurbanı?

Polonya'nın önde gelen gazetelerinden Gazeta Wyborcza'ya ulaşan belgelere göre, Varşova Başsavcılığı'nın iki savcısı ülkedeki CIA faaliyetleriyle ilgili iddianame hazırlıkları aşamasında görevden alındılar.

31 Mayıs 2011 Salı 15:18A+A-

Savcılar tarafından 2008 yılından bu yana sürdürülen soruşturma Polonya'nın kuzey doğusundaki Kiejkuty askeri üssünde oluşturulan ''gizli CIA hapishanesinde Afganistan'dan ve bazı başka ülkelerden getirilen terör zanlılarının işkence altında sorguya çekildiği'' iddiası üzerinde odaklanıyordu.

Polonyalı savcılar, gizli hapishanede işkence altında sorguya alındığını ve hala Guantanamo cezaevinde bulunduğunu söyledikleri iki tutsağa, işkence gördükleri için "mağdur" sıfatıyla, iddianamenin hazırlık belgelerinde yer veriyorlar.

Soruşturma belgelerine göre CIA üssünün güvenliği Polonya askeri istihbaratı elit güvenlik güçleri tarafından sağlanıyor ve bu elit birlik kumanda olarak doğrudan CIA'ye bağlı olarak çalışıyordu.

Varşova savcılarının hazırladığı iddianame hazırlık belgesi, 2005 yılındaki Başbakan Leszek Miller ve dönemin Cumhurbaşkanı Aleksandr Kwasniewski'yi, yabancı bir gücün ülkede hapishane kurup işkenceyle sorgu yapmasına izin verdikleri suçlamasıyla, mahkeme önüne çıkartmayı hedefliyordu.

Gazete işte tam bu aşamada, geçtiğimiz günlerde iki savcının görevden alındığını açıkladı.

Sözü geçen savcılar bir açıklama yapmadı. Polonya Başsavcılığı ise görevden almaları doğruladı, fakat bunun nedenini belirtmedi.

BBC

HABERE YORUM KAT