1. HABERLER

  2. HABER

  3. Polisin Eğitim ve Mesleki Kuralları Değişiyor
Polisin Eğitim ve Mesleki Kuralları Değişiyor

Polisin Eğitim ve Mesleki Kuralları Değişiyor

Hükümet Emniyet mensuplarının eğitimi ve mesleki kurallarını yeniden düzenliyor.

A+A-

Emniyet Teşkilatı'nda yapılacak düzenleme ile Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) Polis Eğitim Merkezlerine dönüştürülecek. Eğitim süresi ve müfredatı güncellenecek. Bu kurumların yernde eğitim merkezleri kurulacak. Bu devrim gibi değişiklikleri, önceki gün, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamış, Emniyet'teki yeniden yapılanma çalışmaları konusunda, "Emniyet'te kesinlikle tasfiye yok, yeniden yapılanma var" diyerek konuyla ilgili çalışmaların bitirildiğini söylemişti.

5 YIL TERFİ ALAMAYAN EMEKLİ EDİLECEK

Yeni düzenlemeyle, Polis Akademisi'ne bağlı Güvenlik Bilimleri Fakültesi kapatılacak, yerine Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) açılacak. Yeni getirilecek düzenlemeyle birlikte, kadrosuzluktan emeklilik formülü devreye girecek. Beş yıl terfi alamayanlar emekli edilecek. Emniyet'teki alt kademe amir ihtiyacı artık üniversite mezunlarından karşılanabilecek.

MERKEZ VALİLERİN ÖNÜ AÇILIYOR

İkinci Sınıf Emniyet Müdürleri gelecek düzenlemeyle, nüfus ve büyüklük bakımından yasada yer alacak kriterleri karşılayan ilçelere, atanabilecek. Üçüncü ve Dördüncü Sınıf Emniyet Müdürlükleri ile başkomiserlikler de hakları fazlasıyla verilerek emekli edilecek. Emniyet'teki yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında, merkez valilerinin doğrudan il emniyet müdürü" olarak atanabilmesinin önü açılacak.

DİSİPLİN SÜREÇLERİ DÜZENLENECEK

Düzenlemede, merkez valilerinin direkt, il emniyet müdürü olarak atanmasına imkan sağlayacak. Kadro ve eğitimin yanı sıra, disiplin süreçleri de yasayla yeniden düzenlenecek. İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İl Valisi ve İl Emniyet Müdürlerine polislere cezalar konusunda yetki verilmesi planlanıyor. Düzenlemeyle, kınama ve aylık kesim cezaları alan polislerin üst rütbeye terfisinin yapılmaması gündeme gelecek.

AYFER MALLI / YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT