1. HABERLER

  2. HABER

  3. Polis Taksim’e Girdi, Gezi Parkına Müdahale Yok
Polis Taksim’e Girdi, Gezi Parkına Müdahale Yok

Polis Taksim’e Girdi, Gezi Parkına Müdahale Yok

İstanbul'da polis ekipleri, biber gazı ve plastik mermi kullanarak Gezi Parkı direnişi sebebiyle eylemcilerin buluştuğu Taksim Meydanı'na çıktı.

A+A-

Gezi Parkı'ndaki eylemlerin 15. gününde polis AKM ve Atatürk anıtı üzerindeki pankartları kaldırmak için Taksim Meydanı'na girdi. Polisin Gezi'dekilere müdahale etmeyeceğini ifade eden Vali Mutlu, eylemcilere taşkınlık çıkarmamaları için uyarıda bulundu.

İstanbul'da polis ekipleri, biber gazı ve plastik mermi kullanarak Gezi Parkı direnişi sebebiyle eylemcilerin buluştuğu Taksim Meydanı'na çıktı. Ekiplerin Gezi Parkı'na müdahale etmediği, sadece meydandaki kontrolü sağladığı görüldü.

Gümüşsuyu'nda eylemcilerle karşılaşan polisler, biber gazı ve plastik mermi kullanarak barikatları aştı. Eylemciler ise taş, havai fişek ve şişeler atarak polis ekiplerini püskürtmeye çalıştı. Kısa süreli çatışmanın ardından polis güçleri Taksim Meydanı'na girdi. Burada megafonlarla duyuru yapan polis yetkilileri, Gezi Parkı'na herhangi bir müdahale olmayacağını, anıt ve çevresindeki pankartların temizleneceğini açıkladı.

Eylemcilerin Gezi Parkı'nda ve AKM'de gergin bir şekilde bekledikleri görülüyor. Gözaltına alınan kimsenin olmadığı belirtildi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, günlerdir süren Gezi Parkı eylemleri neticesinde Taksim Meydanı'nı barikatlarla kapatan eylemcilere Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayınladı.

Açıklama şöyle:

"Gezi parkında ve Taksim'de başlayan bekleyişinizi gece ve gündüz halen sürdürüyorsunuz.Bu konuda hiçbir sorun yok. Yaşanan olaylar hepimizi sizi,bizi üzdü.Tekrarlanmasını hiç birimiz asla istemiyoruz.Mevcut durum hakkında pek çok analizler yapabilirsiniz.

Fakat alanda görünen flama ve pankartlarda tablo sizin ideal ve beklentilerinizin dışında pek çok legal veya illegal sesin reklamına dönüştü

Bu tablo milletimizi üzerken,dünya kamuoyunda itibarımızı sarsan yayınlar halen bu görüntüler üzerinden servise devam ediliyor.

Artık bu görüntülere bir son vermek gerektiğini düşünüyoruz.Bu nedenle bu sabah saat 08 den itibaren bir çalışmamız olacak.

Gayemiz ;Atatürk Heykeli, Atatürk Kültür Merkezi ve alan üzerindeki pankart ve resimleri kaldırmaktan ibarettir.Başka bir amacımız yoktur

Sizlere, Gezi Parkı'na ve Taksim'e dokunulmayacağını bir kez daha kesinlikle ifade ediyorum.Arkadaşlarınızı lütfen bu mesajım yönünde uyarın.

Gezi Parkı ve Taksim'e kesinlikle dokunulmayacak,sizlere asla dokunulmayacaktır. Bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz.

Sizin hiçbir provokasyona maruz kalmadan,sükunetle bulunduğunuz yerde beklemenizi,olası yanlışlıklardan uzak kalmanızı özellikle rica ederim

Sadece kendini ifadeye çalışan siz gençlerin ideallerini de gerçekleştirecek bu çalışmada güvenlik güçleriyle birlikte olun,Gezi'de bekleyin.

Açıklamalarım doğrultusunda çalışma yürütülmektedir Gezi Parkında bekleyen gençlere teşekkür ederim.Küçük bazı çatışmalar oldu meraklanmayın. Bazı eylemciler sis ve duman çıkartan materyaller kullandılar.Amaçlarının polisin aşırı gaz kullandığı intibası yaratmak olduğunu bilelim."

Bir grup eylemcinin polise molotof ve havai fişek atması sonucu, polis o gruba müdahale ediyor. Polise saldıran gruba müdahale esnasında atılan biber gazları için polis Gezi Parkı'ndaki eylemcilerden özür diledi.

Eylemcilerle görüşen polis, amacın müdahale değil alanı temizlemek olduğunu söyledi ve alandaki çadırlara dokunulmayacağı yönünde anonslar yapıyor.

HABERE YORUM KAT