1. HABERLER

  2. HABER

  3. Polis Şiddeti ABD'de Protesto Edildi
Polis Şiddeti ABD'de Protesto Edildi

Polis Şiddeti ABD'de Protesto Edildi

Amerika genelinde 70’in üzerinde şehirde yapılan protestolarla ABD polisinin siyahilere ve Latinlere yönelik şiddeti protesto edildi

A+A-

Amerika genelinde 70’in üzerinde şehirde yapılan protestolarla ABD polisinin siyahilere ve Latinlere yönelik şiddeti protesto edildi.

Stop Mass Incarceration Network tarafından 22 Ekim Ulusal Protesto Günü kapsamında Amerika’nın farklı şehirlerinde düzenlenen yürüyüşlerde ABD’de polis şiddeti protesto edildi.

Protestoların Los Angeles ayağında,  Downtown Olympic Bulvarı’nda toplanan yüzlerce kişi, yakın zamanda polis tarafından öldürülmeleri toplumda infiale sebep olan ve Amerika’da gündem yaratan Mike Brown, Eric Garner, Dillon Taylor ve John Crawford’un isimlerinin bulunduğu pankartları taşıyarak polis aleyhinde sloganlar attı.

Yürüyüş öncesi organizasyon temsilcileri tarafından yapılan konuşmada, Amerika’da silahsız olmalarına karşın polis şiddetine maruz kalarak hayatını kaybeden vatandaş sayısında son zamanlarda yaşanan artışa dikkat çekilerek polisin orantısız güç kullandığı ve bu durumun kabul edilemez olduğu vurgulandı.

''Sessiz kalmayacağız, direneceğiz'' sloganlarıyla polis eskortunda olaysız devam eden yürüyüş Downtown Los Angeles Polis Merkezi önünde son buldu.

Amerika’da 1996’dan beri düzenlenen 22 Ekim Ulusal Protesto Günü, polisin aşırı güç kullanımı sonucu gündeme oturan vatandaş ölümleri nedeniyle bu yıl birçok şehirde önceki yıllara kıyasla daha geniş kitlelerin katılımıyla gerçekleşti.

ABD polisinin siyahilere yönelik şiddet uygulamaları New York şehrinde yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi.

Union Meydanı'nda başlayan gösteri, kentin ünlü Times Meydanı'na doğru sloganlar ve pankartlar eşliğinde yürüyüşle devam etti.

"Adalet yoksa, huzur da yok" ve "Katil polisleri tutuklayın" sloganlarının atıldığı gösteride, Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde ağustos ayında siyahi bir gencin polis tarafından vurularak öldürülmesini protesto edenlerle dayanışma vurgusu yapıldı.

AA muhabirine konuşan protestocuların sözcüsü Jamel Mims, siyahi genç Michael Brown'un ölümünde suçun ABD'nin güvenlik sisteminde olduğunu söyledi. 

Mims, "Bu sistemde gençler için bir gelecek yok. 'Artık yeter' demek için buradayız“ diye konuştu.

"22 Ekim Koalisyonu" isminde bir grup tarafından organize edilen ve bu yıl on dokuzuncusu düzenlenen gösteri olaysız sona erdi.

Missouri eyaletindeki Ferguson kentinde, 9 Ağustos'ta siyahi genç Michael Brown'ın polis memuru Darren Wilson tarafından vurularak öldürülmesinden bu yana ABD'nin belli başlı şehirleri protesto gösterilerine sahne oldu.

Göstericiler polis memuru Wilson'ın ivedilikle tutuklanmasını ve olayın incelenmesi için özel bir savcının atanmasını istiyor. Brown'un öldürülmesiyle ilgili devam eden davanın gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT