1. HABERLER

  2. HABER

  3. Polis Gezi Parkını Müdahale İle Boşalttı
Polis Gezi Parkını Müdahale İle Boşalttı

Polis Gezi Parkını Müdahale İle Boşalttı

Polis ekipleri "dağılın" uyarısının ardından Gezi Parkı'na girdi. Müdahale sonrası eylemciler parkı terk ederken ekipler park içindeki barikat ve çadırları kaldırdı.

A+A-

Taksim Gezi Parkı'na polis ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu.

Polis yetkilileri, Gezi Parkı'ndaki eylemcileri, burayı boşaltmaları konusunda uyardı. Belirli aralıklarla yapılan uyarılara sloganlarla karşılık verilmesinin ardından polis ekipleri, önce Taksim Meydanı'ndaki kalabalığı dağıttı. Ardından toplumsal müdahale araçlarıyla Gezi Parkı'na müdahalede bulundu.

Taksim Gezi Parkı'na polisin biber gazlı ve tazyikli suyla müdahalesi sırasında eylemcilerden bazıları Tarlabaşı ve İstiklal Caddesi yönüne kaçtı.  Gezi Parkı'na çıkan merdivenlerin arka tarafından TOMA'larla parka giren polis ekipleri, eylemcilere müdahalede bulundu. Çevik kuvvet ekipleri merdivenlerin önünde set oluşturdu.

Parktaki yasa dışı flamaları söken polis ekiplerine eylemciler tarafından taş ve şişe atıldı. 

Polisin biber gazlı ve tazyikli suyla müdahalesi sırasında bazı eylemciler Tarlabaşı ve İstiklal Caddesi yönüne kaçtı. Buralarda toplanarak slogan atan gruplar da tazyikli suyla müdahale edildi.

Bu arada, Taksim Meydanı'nda, aralarında annelerin de olduğu bir grup kadın, müdahale sırasında Gezi Parkı'na girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. 

Polis, müdahale boyunca "Lüftfen Gezi Parkı'nı boşaltın. Kimsenin zarar görmesini ve canının yanmasını istemiyoruz" ve "Yaptığınız kanunsuz bir eylemdir, lütfen parkı boşaltın" şeklinde uyarı yaptı. 

Müdahale sırasında yaralanan bazı eylemcilere Taksim Meydanı çevresindeki ambulanslarda müdahale edilirken, bazıları da hastaneye götürüldü.

Parkta temizlik çalışmaları

Taksim Gezi Parkı'na biber gazlı ve tazyikli suyla müdahale sırasında Harbiye yönüne kaçan bazı eylemcilerle polis arasında kovalamaca yaşandı. 

Polisin Gezi Parkı'na müdahalesi üzerine eylemcilerden bazıları Harbiye yönüne kaçmaya başladı. Polis ekipleri, kovaladıkları eylemcilere biber gazıyla müdahale ederek cadde üzerinde barikat kurmalarına fırsat vermedi. 

Bu arada müdahalenin ardından boşalan Gezi Parkı'nda belediye ekiplerince iş makinaları ve kamyonlar yardımıyla temizlik çalışması başlatıldı. 

Belediye ekipleri, parktaki çadırları ve barikatları toplayarak, kamyonlara yüklüyor. 

Parkta, temizlik çalışması sürüyor. 

İstiklal ve Sıraselviler caddalerinde müdahale

Polis ekipleri, Taksim Gezi Parkı'na müdahalenin ardından İstiklal ve Sıraselviler caddelerinde toplanan grupları, biber gazı ve tazyikli su sıkarak dağıttı. 

Gezi Parkı'ndaki müdahalenin ardından bazı gruplar, Sıraselviler ve İstiklal caddelerinde bir araya gelerek slogan attı. 

Polisin dağılmaları yönündeki uyarısına rağmen slogan atmaya devam eden gruplara, toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla tazyikli su ve biber gazıyla müdale edildi. Gruptakiler, ara sokaklara dağıldı.

 Divan oteli önünde toplanan gruba müdahale

Öte yandan, Divan Oteli'nin içinde ve önünde bekleyen kalabalık bir grup, çeşitli sloganlar attı. 

Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan dışarıdaki gruba biber gazıyla müdahalede bulunuldu. Müdahale sırasında Divan kavşağında bulunan Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da gazdan etkilendi. 

Otelin alt katında oluşturulan revirde gönüllü doktorlar tarafından ilk müdahaleleri yapılan yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da gazın otelin içerisine de yayılması nedeniyle gaz maskesi taktı. Lobide gruptakilerden bazılarıyla görüşen Tanrıkulu, polislerden de gruptakilere müdahalede bulunmamalarını istedi.

Mecidiyeköy Meydanı'nda toplanarak Taksim'e yürümek isteyen kalabalık bir gruba da polis tarafından biber gazı sıkıldı. 

29 kişi yaralı  

İstanbul Valiliği, Taksim Gezi Parkı'na yapılan müdahale sonucu hastanelere 29 kişinin intikal ettiğini, ağır bir vakanın bulunmadığını, ayakta tedavi gören vatandaşlara gerekli sağlık müdahalelerinin yapıldığını bildirdi.

Müdahale sırasında yaralanan ya da gazdan etkilenen kişiler, ambulanslarla Taksim İlkyardım Hastanesi'ne sevk edildi.

HABERE YORUM KAT

7 Yorum