1. HABERLER

  2. HABER

  3. Plassnik'in AGİT Adaylığı Düştü
Plassnikin AGİT Adaylığı Düştü

Plassnik'in AGİT Adaylığı Düştü

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreterliğine aday olan Avusturya eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'in adaylığı, Türkiye'nin vetosunda ısrar etmesi üzerine bugün resmen düştü.

09 Haziran 2011 Perşembe 19:02A+A-

Avusturya'nın talebi üzerine teşkilatın Viyana'daki merkezinde bugün yapılan AGİT büyükelçiler toplantısında da Türkiye'nin veto kararında ısrar ettiğini belirten Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, AGİT üyeleri arasında büyük desteğe sahip olan Plassnik'in adaylığının "maalesef düştüğünü" bildirdi.

AGİT'in bugünkü büyükelçiler toplantısında Türkiye'nin veto kararının "somut gerekçesini açıklamasını beklediklerini" belirten Spindelegger, Türkiye'nin gerekçesini açıklama gereği duymadan veto kararında ısrar ettiğini kaydetti.

Plassnik'i ilk sırada aday gösteren AGİT dönem başkanı Litvanya dışişleri bakanlığından Avusturya basınına yapılan açıklamada, Türkiye'nin veto kararından "üzüntü duyulduğu" belirtilerek, teşkilat üyesi 55 ülkeden, şu anda aday gösterilen İtalyan diplomat Lamberto Zannier'i desteklemelerini bekledikleri bildirildi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Spindelegger, Türkiye'nin vetosunun ardından AGİT genel sekreterlik seçim sürecinin zora girdiğini ileri sürdü.

AGİT genel sekreterlik görevini sürdürmekte olan Fransız diplomat Marc Perrin de Brichambaut'un görev süresinin 30 Haziran'da sona ereceğini anımsatan diplomatik kaynaklar, bu ay sonuna kadar yeni genel sekreterin belirlenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

AGİT genel sekreterliği için Avusturya'nın yanı sıra Türkiye, İtalya ve Portekiz de birer aday göstermişlerdi.

Plassnik'in adaylığının düşmesi üzerine Türkiye'nin adayı Cumhurbaşkanlığı Avrupa Güvenliği Danışmanı ve Brezilya büyükelçisi Ersin Erçin'in bu görev için şanslı adaylardan biri olduğu belirtiliyor.

Türk diplomatik kaynakları, 1980'li yallarda Viyana'da başlayan AGİT ve bu çerçevedeki Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması (AKKA) sürecinde genç bir diplomat olarak Türkiye delegasyonunda uzun süre görev yapan Erçin'in teşkilat üyesi ülkeler nezdinde de itibarlı bir yere sahip olduğunu belirttiler.

AGİT dönem başkanı Litvanya'nın ikinci etapta aday gösterdiği İtalyan Diplomat Zannier üzerinde de mutabakat sağlanmaması halinde Türkiye'nin adayı büyükelçi Erçin'i resmen aday göstermesi bekleniyor.

AGİT'de tüm kararlar konsensüs (oydaşma) ile alındığı için Türkiye'nin adayı Erçin'in adaylığının da teşkilat üyesi 56 ülke tarafından onaylanması gerekiyor.

Diplomatik gözlemciler, Plassnik'in adaylığının Türkiye tarafından veto edilmesinin ardından Avusturya'nın "Türkiye karşıtı Ermenistan ve Kıbrıs Rum Kesimini de yanına alarak Erçin'in adaylığını bloke etme yoluna gideceği" tahmininde bulunuyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT