1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PKK/PYD Şeddadi’den Geri Çekildi
PKK/PYD Şeddadi’den Geri Çekildi

PKK/PYD Şeddadi’den Geri Çekildi

PKK'nın Suriye kolu PYD liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri Haseke'nin güneyindeki Şeddadi ilçesinden çekildi. Geri çekilme, dün gece IŞİD'in bomba yüklü araçlarla düzenlediği saldırılar neticesinde meydana gelen patlamalar altında gerçekleşti.

A+A-

IŞİD'e yakın internet sitelerinde yer alan haberlere göre çekilme, dün gece IŞİD'in bomba yüklü araçlarla düzenlediği saldırılar neticesinde meydana gelen patlamalar altında gerçekleşti. Söz konusu haberlerde IŞİD militanlarının son iki günde ilçenin batısında bulunan bir hastane yakınında bomba yüklü 3 aracı infilak ettirdiği, olaylarda Suriye Demokratik Güçleri savaşçılarından 57 kişinin öldüğü aktarıldı. IŞİD'in PYD ve ona destek veren güçlerden 26 kişiyi esir aldığı kaydedildi.

PYD ve ona destek veren güçlerin IŞİD'e karşı hücuma geçmek için koalisyon güçlerinin bombardımanını beklediği ve hala ilçenin etrafında bulunduğunu anlattı.

PYD ve ona destek veren güçler iki gün önce IŞİD'in denetimi altındaki ülkenin gaz ve petrol yatakları bakımından en zengin ilçelerinden Şeddadi'yi ele geçirmişti. Koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Şeddadi ilçesinde birkaç gün önce düzenlediği saldırılarda en az 90 sivil hayatını kaybetmiş, saldırılar nedeniyle yüzlerce kişi bölgeden ayrılmıştı.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT