1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK’nın Kaçırdığı İlçe Başkanı İstifa Etti
PKK’nın Kaçırdığı İlçe Başkanı İstifa Etti

PKK’nın Kaçırdığı İlçe Başkanı İstifa Etti

Diyarbakır'da, PKK tarafından iki ay alıkonulduktan sonra serbest bırakılan AK Parti Sur İlçe Başkanı Hamit Çelikkanat, AK Parti'den istifa ettiğini açıkladı. Çelikkanat, "Hür irademle istifa ediyorum." dedi.

A+A-

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde ikamet eden akrabalarıyla bayramlaşmaya giden Çelikkanat'ın yolu, PKK tarafından kesildi. PKK, Çelikkanat'ın eşi ve çocuklarını gönderirken kendisini kaçırdı. Ailesinin haber vermesi üzerine araştırma yapan güvenlik güçleri, Çelikkanat'ın bir grup PKKli tarafından kaçırıldığını belirlemişti. Aradan geçen iki aylık süreçten sonra Hamit Çelikkanat, PKK tarafından serbest bırakıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyen Çelikkanat, yaklaşık olarak 38 gün PKK tarafından alıkoyulduğunu söyledi. Bu süre zarfında herhangi bir kötü muameleye maruz kalmadığını söyleyen Çelikkanat, sadece yolda doğa şartlarının zorlu olduğunu, bütün ihtiyaçlarının karşılandığını savundu. PKK tarafından alıkonulmasının nedenini 'AK Partili' olmasından dolayı olduğunu belirten Çelikkanat, "Üyesi olduğum AK Parti'de daha önce de 10 ay başkanlığım oldu. AK Partili olduğumdan dolayı beni yakaladılar. Başka bir konudan değil." dedi. Bu ifadelerinin ardından AK Parti eski Sur İlçe Başkanı Çelikkanat, "Özgür irademle AK Parti'den istifa ediyorum." diyerek, kamuoyuna istifasını bildirdi. Çelikkanat, bunun kişisel kararı olduğunu dile getirdi.

Gazetecilerin, 'Size bir telkinde bulunulduğu için mi istifa ediyorsunuz?' sorusuna Çelikkanat, şöyle cevap verdi: "Hayır, bu benim kendi kararım. Siyasi bir mesaj vermek istemiyorum. Yani bu benim kendi düşüncem." '35 gün boyunca nerede kaldınız?' sorusuna ise "Soru almayayım. Yaşadığım şeyleri anlattım. Partide de aktif bir şeyim yok." şeklinde cevap verdi.

Çelikkanat, 'Sizi kaçıranlarla ilgili savcılığa herhangi bir bilgi verdiniz mi? Şikayette bulundunuz mu?" şeklindeki sorulara, "Bana bu konuyla ilgili daha çok soru sormasanız daha iyi. Soru almayacağımı söyledim. Savcılığa çıkmadım, bir yere gitmedim." şeklinde cevap verdi. Çelikkanat, gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen cevap vermemeyi tercih etti.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici de sivil toplum kuruluşları olarak çağrıda bulunduklarını, bu sese kulak veren PKKnin Hamit Çelikkanat'ı serbest bıraktığını dile getirdi. Bilici, hiç kimsenin düşüncesinden ve siyasi tercihlerinden ötürü özgürlüğünden mahrum bırakılmaması gerektiğini ifade etti. PKK'nın elinde 7 asker, 1 polis ve 1 kaymakam adayının bulunduğunu hatırlatan Bilici, alıkonulanların serbest bırakılması çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Diyarbakır Barosu Başkanı Emin Aktar ise PKK'nın elinde olanların serbest bırakılmasının yeni bir sürecin başlaması açısından önemli olduğunu söyledi. Aktar, kaymakam adayı, polis ve diğer sivillerin de serbest bırakılmasını istediğini dile getirdi. Kaçırılmalarla ilgili iyi haberlerin geleceği bilgisini veren Aktar, AK Parti Hakkari İl Başkanı'nın da teslim edileceğine dair bir bilgi aldıklarını ifade ederek, "Irak'ın Kürt bölgesinde bir teslim alma olacak." dedi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT