1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK'nın Hendek Kazması Sebebiyle Sur’da Yeni Göç Dalgası
PKK'nın Hendek Kazması Sebebiyle Sur’da Yeni Göç Dalgası

PKK'nın Hendek Kazması Sebebiyle Sur’da Yeni Göç Dalgası

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Melik Ahmet Paşa Caddesi civarındaki altı mahallede PKK saldırıları artınca ilçeden yeni bir göç dalgası başladı. Al Jazeera evlerini terk edenlerle konuştu.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Melik Ahmet Caddesi ve altı mahalle dün akşam YDG-H’liler tarafından hendek kazılması nedeniyle yasak kapsamına alındı. İlçede yoğunlaşan çatışmalarda 3 asker hayatını kaybetti, 3 asker de yaralandı.

PKK saldırılarının yoğunlaşması üzerine halk evlerini ve işyerlerini boşaltmaya başladı. Sur’un tarihi Urfakapı bölgesinde yoğun bir trafik oluştu.

"YDG-H gece yarısı hendek kazdı"

Eşiyle birlikte evlerini terk eden Hasan Uyandı, PKK'nın hendek kazması nedeniyle arada kaldıklarını ve babasının evine gideceklerini anlatıyor.

“Evimiz, Melik Ahmet Caddesi'nde. Gece yarısı sokağın başına perde çekip hendek kazdılar. Bizim bu taraflarda bir şey yoktu, gece gelip kazdılar. Ne yapacağız biz şimdi, evimiz, eşyalarımız kaldı geride."

sur-003.jpg

80 yaşında sokakta

İsmet Taş 80 yaşında ve gücü ancak surların diğer tarafına geçmeye yetmiş. Üzerinde ince bir giysiyle zorlanarak yürüyen Taş, kaldırımın kenarına çöktükten sonra dua etmeye başlıyor.

“Bizim ne suçumuz günahımız var, hava çok soğuk, dışarıda kimse dayanamaz. Oğlum Aydın işsiz, daha ne kadar sürecek bu, Allah’tan korkmuyorlar mı bunlar? Diğer oğlum kapıcı, yanına gideceğiz ama onların gücü bizi de kaldırmaya yetmez ki. Ne yapacağımızı şaşırdık. Allah’ım bu ateşe su döksün, Allah fakir fukaranın yardımcısı olsun.”

sur-(1).jpg

‘Ya Rabbim bizi bunların şerrinden koru’

Melik Ahmet Caddesi’nden çıkanlar Sur’u Urfakapı tarafından terk ediyorlar. Hamallık yapan Sait Temel onlardan biri.

“Ya Rabbim bizi bunların şerrinden koru. Bu ateşe su dök Rabbim, dayanacak gücümüz kalmadı.”

‘Yardım değil barış’

Murat Çelik, Melik Ahmet Paşa caddesi üzerinde toptancılık yapıyor. Evi de aynı cadde üzerinde ve ilçeyi terk ederken yardım beklemediklerini söylüyor. Çelik’in tek isteği barış.

“Akşam 10:30 gibi eve geldim. Melik Ahmet Paşa’da oturuyorum. Baktım sokağımızın önüne branda çekilmiş. Anladım, hendek kazıyorlardı. Çıktım eve ve sabah her taraf hendek ve barikat dolu. Çıktık semtten akrabalara gideceğiz. Buradan çıktığım için kimselerden yardım istemiyorum. Bize barışı versinler yeter başka bir talebim yok.”

Hendekler nasıl kazıldı?

Sur’dan çıkanlar öfkeli. Eksi beş derecede üşümüş, korkmuş ve kızgınlıkla evlerini terk edenlerin Urfakapı önünde oluşturdukları kalabalık saat ilerledikçe artıyor. İlçeden yükselen silah ve patlama sesleri oldukça yakın noktalardan geliyor. Çoğu basın mensuplarına konuşmak dahi istemiyor. Bunu da ‘ne değişecek ki’ diye gerekçelendiriyorlar. Ancak Urfakapı surlarına yakın bir noktada olan Tarancı Sokak’ta oturan ve adını vermek istemeyen bir kişi kalabalıktan biraz uzaklaştıktan sonra gece boyunca nelerin yaşandığını anlatıyor:

“Gece yarısı 15-20 kişi geldi, yüzleri maskeli. Her biri aha bunun kadar (Oradan geçen 14 yaşlarında bir çocuğu işaret ediyor). Mahallenin çocukları değil belli dışarıdan gelmişler. Kazıyorlar karınca gibi çalışıyorlar. Sonra bir kamyon geldi, kum torbaları indirdi. Alıp yerleştirdiler. Evden izledim bunları. Sabah kalktık ki mahalle çukur dolu.”

“Ya arkadaş, kamyonla kum, torba getiriyorlar. Gece yarısı takır tukur kazıyorlar. Birkaç parça öteberi alıp hanımımla çıktık. Kapıya kilit vurduk. Şimdi nereye gideceğiz bilmiyorum. Evim kira, 300 lira veriyorum. Elektriğim kaçak, suyum kaçak, ev sahibi 'Evime sahip çık, kira verme' diyor, şeker gibi adam. Şimdi çıkıp başka bir yerde ev kiralamamın maliyeti bana aylık bin lira; peki gücüm var mı? Yok.”

Yasak kapsamına alındı

Melik Ahmet Paşa Caddesi üzerindeki mahallelerde PKK'nın hendekler kazması nedeniyle Sur ilçe kaymakamlığı tarafından altı mahallede daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melik Ahmet Paşa Caddesi ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı kapsamına alındı. Sur’da PKK'nın hendek kazması sebebi ile yasak kapsamına giren mahalle sayısı 18’e yükseldi.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT