1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK’nın Elindeki Rehinelerden İlk Görüntü
PKK’nın Elindeki Rehinelerden İlk Görüntü

PKK’nın Elindeki Rehinelerden İlk Görüntü

Abdullah Öcalan’ın “Serbest bırakılsınlar” demesinden sonra örgüt Kandil’de tuttuğu askerler ile bir polis ve kaymakamın görüntülerini yayınladı.

A+A-

İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmaları yönünde örgüte çağrı yaptığı asker ve sivil rehineler, barış sürecinin iyi gitmesini umduklarını söylediler. PKK tarafından alıkonan kamu görevlileri, akan kanın durması ve silahların susması yönündeki umutlarını dile getirdiler.

PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF), dün örgütün elindeki kamu görevlilerinin fotoğraflarını ve bunlarla yapılan röportajları yayımladı. Abdullah Öcalan, geçtiğimiz haftalarda İmralı’da görüştüğü BDP heyeti vasıtasıyla örgüte “Elindeki tutsakları serbest bırak” çağrısı yapmış; Kandil yönetimi de rehineleri bir hafta - 10 gün içinde serbest bırakacağını yine BDP’li vekiller vasıtasıyla kamuoyuna duyurmuştu.

ANF muhabirleri, örgütün elindeki asker ve devlet görevlileriyle konuşarak sağlık durumlarını ve barış görüşmelerini nasıl değerlendiklerini sordu.

“Ailemize kavuşma ümidindeyiz”

Astsubay Abdullah Söpçeler ve uzman çavuş Zihni Koç, 9 Temmuz 2011’de Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, kaymakam adayı Kenan Erenoğlu aynı yılın 12 Ağustosu’nda Muş-Kulp karayolu üzerinde yapılan kimlik kontrolü sırasında, uzman çavuş Kemal Ekinci 1 Ekim’de Şırnak merkezde, polis memuru Nadir Özgen ise 10 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesinde PKK gerillaları tarafından gözaltına alınmıştı.

Kaymakam adayı Kenan Er, sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Er, “İyiyiz. Şu an ailelerimizin bizleri iyi bilmesini istiyoruz. Ve inşallah en kısa zamanda, en yakın zamanda onlara kavuşma ümidindeyiz” dedi. İmralı ile yürütülen barış sürecini desteklediğini de ifade eden Er, “Bir sürecin işlediğini radyodan takip edebiliyoruz, kısıtlı imkânlarla. Umarız her şey hayırlısıyla en uygun şekilde sonuçlanır” ifadelerini kullandı.

İki yıl önce Diyarbakır - Lice yolunda PKK gerillaları tarafından gözaltına alındığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu vurgulayan uzman çavuş Zihni Koç, ailesinin bu süreçte dik durmasını istedi. Koç, barış sürecinin olumlu sonuçlanması yönündeki dileklerini de bildirdi.

“Süreç hayırlı sonuçlansın”

“9 Temmuz 2011 tarihinde Diyarbakır-Lice karayolunda alındım” diyen astsubay Abdullah Söpçeler ise şunları söyledi: “Yaklaşık 21 aydır burada tutuluyorum. Sağlık durumum genel olarak iyi. Çok ciddi herhangi bir problemim yok. Aileme söylemek istediğim onların da kendilerine dikkat etmeleri, iyi olmaları, morallerini bozmamaları; dirayetli ve moralli bir şekilde davranmaya devam etmek istiyorum. Ben de arkadaşlarım gibi bu sürecin olumlu sonuçlanmasını istiyorum. En hayırlı sonuçla nihayete ermesini diliyorum.”

18 ay önce Şırnak’ta evinin önünden alınan uzman çavuş Kemal Ekici ise ailesinin de sürece katkıda bulunmasını istedi. Ekici, şunları söyledi: “Sağlık durumum çok şükür iyidir. Aileme de buradan selamlar söylüyorum. Ailemin de bu süreçte dik durmasını bekliyorum. Ailemin de katkıda bulunmasını istiyorum. Bu süreci radyodan dinliyoruz. Olursa olumlu yönde Hak’tan hayırlısı diyoruz.”

PKK gerillalarının 2011’in Eylül ayında Van Çatak’ta kaçırdığı polis memuru Nadir Özgen’in ifadeleri ise şöyle: “Sağlık durumum çok iyi. Ailemin de dimdik ayakta durmasını istiyorum bu süreçte. Radyodan dinlediğimiz kadarıyla inşallah hayırlı olur, herşey iyi olur, sürecin iyi sonuçlanmasını bekliyoruz.”

“Perşembe ya da cuma günü kavuşmayı umuyoruz”

Görüntüleri ANF ’de yayınlanan rehinelerden biri olan polis memuru Nadir Özgen’in Aydın’ın Söke İlçesi Bağarası Beldesi’nde yaşayan babası Hidayet Özgen, “Evlatlarımıza perşembe ya da cuma günü kavuşacağımızın beklentisi içindeyim” dedi. Özgen, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde İmralı’ya giden heyetin yaptığı açıklamalar bizi sevindirmiş, evlatlarımıza kavuşmak için umutlandırmıştı. Her geçen gün olumlu haberlerin kamuoyunda yer alması 18 aylık stresli, meraklı bekleyişimizde umutlanmamıza neden oldu. PKK’nın elinde bulunan diğer kamu görevlilerin aileleri ile hemen hemen her gün görüşerek gelişmeleri paylaşmaktayız. Ben evlatlarımıza Perşembe ya da Cuma günü kavuşacağımızın beklentisi içindeyim.”

Askerler: Artık kan dökülmesin

PKK’NIN elinde devlet görevlilerinin yanı sıra askerler de bulunuyor. Askerler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran, 6 Ağustos 2012’de Lice-Bingöl karayolunda örgüt üyeleri tarafından rehin alındı. Sağlık durumlarının iyi olduğunu bildiren askerler, sürecin olumlu sonuçlanması temennisinde bulundu. Askerler, “Herkesin barış için elinden geleni yapmasını istiyoruz, artık kan dökülmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Askerlerden Reşat Çeçan, kardeşinin dağda gerilla olduğunu belirttikten sonra sözlerine şöyle devam etti: “Urfa Suruçluyum. Anne babamızın ellerinden öpüyoruz; umarım bir an önce kavuşuruz. Artık kan dökülmesine karşıyız. Benim de bir kardeşim dağdadır. Kardeşim gerilla ben de asker, bir çatışmada karşı karşıya gelsek ya o beni vuracak, ya da ben onu. Birbirimizi tanımayacağız. Böyle bir şeyin olmamasını istiyorum. Demek oluyor ki kardeş kardeşi vuruyor. Bir an önce bu kan dursun, barış kardeşlik olsun diyoruz. Halkımıza bu sesimizi duyuruyoruz. Barış olmasını istiyorum. Buradan devlet yetkililerine, PKK örgütüne sesleniyorum. Ellerinden geldiği kadarıyla bu barışın olması için ne gerekiyorsa hep beraber yapsınlar. Halka da sesleniyorum. Onların da barış için ellerinden geleni yapmalarını diliyorum.” Aslen Arab olduğunu dile getiren Hadi Gizli’nin barış sürecine ilişkin ifadeleri ise şöyle: “Bu sürecin iyi gitmesini umut ediyoruz. Bu kan durur, silahlar susar, rehineler, herkes ailesine evine kavuşur. Dağda gerilla var. Onların da ailesi var, annesi, babası, kardeşleri var. Barış olması ve herkesin huzur içinde yaşamasını umut ediyorum. Bu süreçte inşallah iyi gider, herkes ailesine kavuşur.”

TARAF

 

HABERE YORUM KAT