1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK'nın Bombaları Belediye Araçlarıyla Taşınıyor
PKK'nın Bombaları Belediye Araçlarıyla Taşınıyor

PKK'nın Bombaları Belediye Araçlarıyla Taşınıyor

HDP’nin Doğu ve Güneydoğu’daki siyasi uzantısı olan DBP yönettiği belediyeler PKK örgütünün karargahı haline geldi. PKK'lılar, iş makinalarıyla kazdıkları hendeklere yüzlerce kiloluk patlayıcıyı da belediyeye ait araçlarla taşıyor.

A+A-

Türkiye'nin batı şehirlerinde HDP'nin “cici" imajını kullanarak vatandaşlardan oy toplayan PKK, doğuda ise DBP'yle terör estiriyor. Doğu ve Güneydoğu'nun çeşitli şehirlerinde 102 belediyeye sahip olan Demokratik Bölgeler Partisi, PKK'nın bazı ilçe girişlerine hendek kazarak özerklik ilan etmesine lojistik destek sağlıyor.

SÖZDE ÖZERKLİK

2 yıl boyunca şehir merkezlerine silah yığınağı yaptığı ortaya çıkan PKK, Şırnak, Yüksekova, Varto, Hakkari, Silvan, Batman, Silopi, Cizre ve Nusaybin'de “özerklik" ilan ettiğini açıkladı. PKK'nın özerklik ilanları HDP'nin Güneydoğu'daki versiyonu olan Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) kurduğu halk meclisleri vasıtasıyla yapıldı. İlanların ardından PKK örgütünün çatı yapılanması KCK'nın eş başkanı Bese Hozat, özerklik ilanlarını desteklediklerini açıkladı. 1990'lı yıllardaki “kurtarılmış alan stratejisini" yeniden uygulamaya sokmaya çalışan PKK, kendince ilan ettiği özerk bölgelerin girişlerine hendekler kazdı ve güvenlik güçlerinin girmesini engellemeye çalıştı. Emniyet, kazılan hendeklere yüzlerce kilo patlayıcı yerleştirildiğini tespit etti.

BOMBA SEVKİYATI BELEDİYEDEN

Hendek kazarak özerklik ilan ettiğini açıklayan PKK'ya en büyük destek ise DBP tarafından sağlanıyor. İller Bankası'ndan aldığı ödenekle oluşturulan kamu imkanlarını PKK örgütünün emrine sunan DBP'li belediyeler, örgüte eleman kazandırmaktan mali destek sağlamaya kadar çok sayıda PKK faaliyetinin içinde yer alıyor. Bir mülki idare yetkilisi, kendisine sunulan Emniyet raporlarına dayanarak şu bilgiyi verdi: “Kazılan hendeklere yerleştirilen el yapımı patlayıcılar dahi belediyeye ait araçlarla taşındı. Hendeklerin büyük bölümü kamuya ait araçlarla kazıldı. Kamu imkanlarını kullanarak rahat hareket eden DBP'li belediyeler terör üssü gibi hareket ediyor."

KANDİL'İN KOMİSERLERİ YÖNETİYOR

DBP'li belediyelerin uzun bir süredir, etüt merkezi adıyla kurduğu yerlerden PKK'ya militan kazandırdığı da Emniyet'in diğer bir tespiti. Ayrıca çocuklara ve gençlere yönelik yapılan piknik veya sportif faaliyetler de PKK'ya giden yolu açıyor. Belediyelerin mali kaynak sağladığı köy ve mahalle komiteleri ve halk meclisleri de PKK adına bölgeyi yöneten birimler gibi çalışıyor. Belediye başkanlarının hiçbir söz hakkı yok, çünkü belediyeleri aslında Kandil'den görevlendirilen KCK komiserleri yönetiyor. PKK örgütünün gençlik yapılanması olan ve yol kesme, haraç toplama, suikast gibi saldırılarıyla anılan YDGH'li militanlar da belediye bünyesinde istihdam ediliyor. Sadece sözde özerklik ilan edilen bölgelerde belediye işçisi olarak görülen 187 YDGH'li militanın bulunduğu tahmin ediliyor.

Siirt'te Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kurtalan İlçe Başkanı Abdulgafur Kubilay, ilçe esnafına son bir haftada iki kez kepenk kapattırıldığını belirtek, bu tür eylemlerin hem esnafı hem de vatandaşı mağdur ettiğini söyledi.

Örgüte sözde vergi tahsilatı

DBP'liler yönettikleri ilçelerde bulunan sosyal tesisleri de örgüte mali kaynak sağlamak üzere PKK'ya yakın isimlerin işletmelerine açtı. Tapu ve imar işlemlerini halletmek için belediyelere giden vatandaşlara, örgüte gönderilmek üzere “vergi" tahsilatı yapıldığına yönelik çok sayıda soruşturma açılmış durumda. Eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, benzer bir soruşturma kapsamında geçtiğimiz haftalarda tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yıllarca yurt dışında yaşamak zorunda kalan PKK muhalifi bir Kürt siyasetçi PKK'nın ilan ettiği özerkliği 'komik' bulanlardan. Yıllar sonra Türkiye'ye dönen ve isminin açıklanmasını istemeyen siyasetçi, “Özerklik ilan edileceği zaman bir yöntemi vardır. Hendek kazarak özerklik olmaz. Bütün bölgede ilan edersiniz. Parlamentoda temsil ediliyorsunuz. O zaman o parlamentoda olmanızın alakası nedir? Bu iş dejenere ediliyor. Bütün halkın desteğini kazanmanız lazım, her önüne gelen özerklik ilan edebilir mi? Bu ateşle oynamak demek. Belediyeler belediyecilikten anlamıyor, aslında belediyecilik dışında ne kadar iş varsa hepsinde uzmanlar ancak konu hizmete gelince sınıfta kalıyorlar" dedi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT