1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK'nın 49 Yöneticisine Tutuklama Kararı
PKK'nın 49 Yöneticisine Tutuklama Kararı

PKK'nın 49 Yöneticisine Tutuklama Kararı

Aralarında Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Sabri Ok'un da bulunduğu PKK'nın 49 yöneticisinin "yokluklarında tutuklanmalarına" karar verildi.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Sabri Ok'un da arasında bulunduğu 49 PKK yöneticisinin "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan "yokluklarında tutuklanmalarına" karar verildi.

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında, silahlı PKK örgütünün, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Suriye, İran ve Irak topraklarının bir kısmını içine alacak şekilde "Kürt devleti" kurma amacı taşıdığı, bu amaç doğrultusunda cebir, şiddet ve silaha başvurarak çok sayıda saldırı gerçekleştirdiği, yokluğunda tutuklama kararı istenenlerin de yasa dışı örgütün üst düzey yöneticileri olduğu belirtildi.

Şüphelilerin uzun zamandır yurtdışında olduğu, Türkiye'de bulunamadıkları belirtilen kararda, yurtdışında bulunan suçluların yakalanabilmesinin tek yolu olan İnterpol tarafından tutuklama kararı istendiği kaydedildi.

Kararda şüpheliler Zübeyir Aydar, Zeynep Baytar, Şahabetttin Çotak, Süleyman Şahin, Seyithan Sinet, Servet Aydın, Serdar Özdemir, Saliha Bişkin, Sabri Ok, Rıza Altun, Remzi Kartal, Nuriye Kesbir, Nurettin El Muhammed, Nulifer Koç, Nizamettin Toğuç, Muzaffer Ayata, Mustafa Karasu, Musa Çetiner, Murat Karayılan, Mehmet Tahir Kılıç, Mehmet Şah Yildeniz, Mehmet Can Gürhan, Mehmet Tören, Mehmet Ballı, Medeni Sayılgan, Layika Gültekin, İzzettin İnan, İskan Akyüz, İsa Teres, İbrahim Çoban, Hülya Oran, Hacı Türmak, Gönül Tepe, Filiz Duman, Fethi Şarlatan, Ferhat Abdi Şahin, Fehmi Atalay, Fehman Hüseyin, Fatih Özden, Emine Serinyel, Duran Kalkan, Dalokay Şanlı, Cemil Bayık, Canan Kurtyılmaz, Aynur Hülakü, Ali Haydar Kaytan, Ahmet Talva, Abdurrahim Delibaş ile Abdulkadir Zenger hakkında "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçundan "yokluklarında tutuklanmalarına" karar verildiği kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT