1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK’lının Ailesine İcra Şoku
PKK’lının Ailesine İcra Şoku

PKK’lının Ailesine İcra Şoku

Devlet, 15 yıl önce bir çatışmada hayatını kaybeden memura ödenen tazminatı aynı olayda ölen PKK’lının ailesinden istedi. İcralık olan aile AİHM’e başvurdu.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Sivas’ta 1996 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Özgür İmak adlı PKK’lının “devlet malına zarar verdiği” gerekçesiyle İmak ailesi hakkında açtığı ve 32 bin TL tazminatla sonuçlanan dava, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı. Dava nedeniyle kümes hayvanlarına dahi icra geldiğini kaydeden baba Kazım İmak, “Devlet hem oğlumu öldürdü hem de bizden hak talebinde bulunuyor. Bize oğlunuzu reddedin, dava düşsün diyorlar” dedi.

PKK militanları, 1 Kasım 1996 tarihinde Sivas’ta bir tren istasyonuna baskın düzenledi. Baskında istasyonda görevli memurlardan İsmail Eryiğit yaşamını yitirdi. Çıkan çatışmada Özgür İmak isimli PKK’lı da can verdi. Bu olayın ardından İçişleri Bakanlığı, Eryiğit’in ailesine ödediği tazminatı ölen PKK’lı gencin ailesinden almak için dava açtı. Tunceli’nin Pertek İlçesi Aşağagülbahçe Köyü’nde oturan aile, ölen oğullarının “Devlet malına zarar verdiği” gerekçesiyle açılan davayla karşı karşıya kaldı.

İcra davası AİHM’e taşındı

İçişleri Bakanlığı tarafından açılan tazminat davası sonucunda Kangal Asliye Hukuk Mahkemesi, Özgür İmak’ın ailesini 32 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti. İmak’ın annesi Hatun İmak ile babası Kazım İmak’a ait ev ile evde bulunan eşyalar, iki inek, kümes hayvanlarıdahil tüm mal varlıkları icra yolu ile satışa sunuldu. Köye gelen icra memurları gözetiminde satışa çıkartılan icralık mallara hiç kimse alıcı olmadı. Aile de bu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı.

Bana evladını reddet diyorlar...

Oğlunun yargısız infaza kurban gittiğini iddia eden baba Kazım İmak, Taraf ’a şunları söyledi: “Şu an evin tavuklarına dahi icra getirmişler. Ama benim bu devlete verecek bir kibrit çöpüm dahi yok. Çatışmanın yaşandığı gün oğlum Özgür’ün çatışmada yaralı yakalandığına dair haberler çıktı. Bunun üzerine aynı anda Sivas’a doğru yola çıktım. Ancak gittiğimde oğlumun çatışmada ölü yakalandığını söylediler. Oysa ki oğlum tek bir kurşun ile bileğinden yaralı yakalanmıştı. Ancak oğlumu göz göre göre infaz ettiler. O zaman ben oğlumun hakkını kimden alayım. Önce bunun hesabını versinler. Bir de bana ‘Davadan kurtulmak istiyorsan oğlunu evlatlıktan reddet, dava düşer’ dediler. Ölürüm ama oğlumu asla reddetmem.”

Remzi Budancir / Taraf
 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum