1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKKliler Karakol ve Baraj İnşaatına Saldırdı
PKKliler Karakol ve Baraj İnşaatına Saldırdı

PKKliler Karakol ve Baraj İnşaatına Saldırdı

Muş Alparslan-2 Barajı inşaat alanında bulunan taş ocağı ile bir karakol ve HES inşaatlarını basan PKK üyeleri, iş makinelerini ateşe verdi.

A+A-

Muş Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, gece saatlerinde Akpınar köyünde yapımı devam eden Jandarma Karakol Komutanlığı inşaatına gelen 6 kişilik silahlı PKK örgütü mensubunun, bir şantiye görevlisi ve 5 köy korucusunu etkisiz hale getirdikten sonra koruculara ait 2 otomobili yaktığı ifade edildi.

Karakol inşaatını patlayıcı maddeyle havaya uçuran militanlar, köy korucularının silahlarına ve cep telefonlarına el koyarak bölgeden uzaklaştığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Aynı saatlerde, Akkonak köyü sınırları içerisinde bulunan Muş Alparslan-2 Barajı'na ait taş ocağına gelen silahlı 8 PKK örgütü üyesi, 4 işçiyi etkisiz hale getirdikten sonra şantiyeye ait 3 kamyon, 1 ekskavatör ve 1 binek aracı yaktıktan sonra bölgeden ayrıldı.

Varto ilçesine bağlı Sağlıcak köyünde yapımı devam eden HES inşaatını da basan silahlı 3 PKK örgütü mensubu, şantiyede çalışan 12 işçinin cep telefonlarına el koyarak, işçileri alandaki konteynere kilitledi. Daha sonra 2 beton mikseri, 1 kepçe ve ofis olarak kullanılan 1 konteyneri yakan PKKliler alandan uzaklaştı."

Olayın ardından konteynere kilitlenen işçilerin yaklaşık 6 saat sonra kendi imkanlarıyla kapıyı kırarak dışarı çıktığı öğrenildi.

Akpınar köyündeki karakol inşaatında bekçilik yapan Abdullah Duran, gazetecilere yaptığı açıklamada, gece saatlerinde korucularla oturduğu esnada baskının gerçekleştiğini bildirerek, "Aniden etrafımızı sardılar ve bizi yere yatırdılar. Yerden kalkmamıza izin vermiyorlardı. Kalkmak istediğimizde de darp ediyorlardı. Karakol inşaatını havaya uçurdular ve 2 aracı yaktılar. Bizi inşaatın ilerisindeki dağın eteklerine kadar götürdükten sonra serbest bıraktılar" dedi.

HABERE YORUM KAT