1. HABERLER

  2. HABER

  3. “PKK'lıların Cenazesi Kırsalda Bırakıldı!”
“PKKlıların Cenazesi Kırsalda Bırakıldı!”

“PKK'lıların Cenazesi Kırsalda Bırakıldı!”

Uludere'de öldürülen 12 PKK'lının cenazelerinin hastaneden ailelere verilmesi beklenirken, öldürülen bazı PKK'lıların arazide bırakıldığı ileri sürüldü.

17 Mayıs 2011 Salı 11:50A+A-

Türkiye'de seçim atmosferi ilerledikçe gerilimi tırmandıran gelişmeler de ardı ardına yaşanıyor. YSK'nın bağımsız adayları önce veto edip sonra onay vermesiyle gerilen Güneydoğu şimdi de cenaze gerginliği yaşıyor.

Uludere'de öldürülen 12 PKK'lının cenazelerinin hastaneden ailelere verilmesi beklenirken, öldürülen bazı PKK'lıların arazide bırakıldığı ileri sürüldü. Sivil vatandaşlar sınırı geçerek arazideki 3 cesedi buldu ve omuzlayarak Türkiye'ye getirdi. Daha sonra askerler, 'otopsi yapılacak' diyerek cenazeleri aldı. Bu haberlerin yayılması üzerine bölge yeniden şiddetli protesto gösterilerine sahne oldu. Olaylar İstanbul'a da sıçradı.

Şırnak'ta yaşanan hadise bir haftalık bir geçmişe sahip. Irak sınırında bulunan Uludere ilçesine bağlı Ortaköy (Aroş) köyü Eşin Tepesi'ne 12 Mayıs gecesi bir grup PKK'lı tarafından sızma girişiminde bulunuldu. Burada çıkan çatışmada 5 PKK'lının öldürüldüğü duyuruldu. Bir sonraki gece bu kez Yemişli (Mergeh) köyündeki sınırın sıfır noktasında bulunan Bilican Tepesi'ne yönelik sızma faaliyeti yaşandı. Burada çıkan çatışmada ise 7 PKK'lı öldürüldü.

Genelkurmay Başkanlığı, son günlerde askeri birliklere yönelik taciz ve sızma eylemlerinin yoğunlaştığını, nisan ayından beri bu tarz 13 eylemin gerçekleştiğini açıkladı. PKK ise kendilerinin bir saldırıda bulunmadıklarını, operasyon yapan askerlerle çatışma yaşandığını ileri sürdü. PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF'de 13 Mayıs'ta, "Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortaköy köyünde bir askeri üsse silahlı saldırı düzenlendiği belirtildi. Saldırı sonrası helikopterlerle çok sayıda ölü ve yaralının hastaneye kaldırıldığı iddia edildi." şeklinde bir haber yer aldı.

Şırnak'ta 12 PKK'lının öldürülmesi üzerine PKK 3 günlük yas ilan etti. Çatışmada öldürülen bazı PKK'lıların cenazesinin arazide bırakıldığı ileri sürülünce BDP'nin desteklediği bağımsız adaylar Hasip Kaplan, Gültan Kışanak, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP Eş Genel Başkanı Filiz Koçali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Bilican Sınır Karakolu'nun önüne geldi. Bölgeye akın eden yaklaşık 300 kişilik bir grup, Yemişli köyünün Bilican Tepesi mevkiinde sınırı geçerek cesetleri aramaya başladı. Irak tarafındaki 3 cenazeyi omuzlarına alarak geri dönen grup, Bilican Sınır Karakolu önünde askerler tarafından durduruldu. Cenazeleri almak isteyen askerlerle grup arasında tartışma yaşandı. Güvenlik güçleri gaz bombası kullanınca kalabalık, taşlarla karşılık verdi. Askerler, "Savcılık kararı var, otopsi yapılacak" gerekçesiyle cenazeleri alarak karakola götürdü.

HABERE YORUM KAT