1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. PKK'lılar Araçlarını Gasbetmek İstedikleri 3 Kardeşi Taradı
PKK'lılar Araçlarını Gasbetmek İstedikleri 3 Kardeşi Taradı

PKK'lılar Araçlarını Gasbetmek İstedikleri 3 Kardeşi Taradı

Van'ın Gürpınar ilçesinde gerçekleştirdikleri saldırının ardından kaçmaya çalışan PKK'lılarca gasbedilmek istenen araçlarını vermedikleri için taranan 3 kardeşten biri hayatını kaybetti.

A+A-

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Güzelsu Jandarma Karakol Komutanlığı'na dün gece PKK'lılarca düzenlenen 2'si asker 3'ü vatandaş 5 kişinin yaralandığı saldırının ardından tedavi altına alınan 5 çocuk babası esnaf Nihat Peker (40) hayatını kaybetti.

Olayda yaralanan diğer 2 kardeşle 2 askerin tedavisi ise sürüyor.

PKK'lılar araçlarını gasbetmek istedikleri vatandaşları taradı

İlçedeki saldırının etkileri gün ağarınca ortaya çıktı. Güzelsu mahallesindeki jandarma karakoluna PKK mensuplarınca tüple desteklenmiş patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırının ardından ekipler bölgede incelemelerini sürdürüyor. Patlamanın şiddetiyle karakola yaklaşık 500 metre uzaklıktaki iş yerlerinde de hasar oluştuğu görüldü.

Görgü tanıkları, PKK'lıların karakol önüne aracı bırakıp kaçmaya çalışırken patlamanın yaşandığını anlattı. Jandarma karakoluna uzun namlulu silahlarla ateş açan PKK örgütü mensuplarının daha sonra koşarak mahalle girişinde 3 kardeşe ait manav dükkanının önüne gelip buradaki aracı gasbetmek istediklerini kaydeden görgü tanıkları, araçlarını vermek istemeyen Nihat, Orhan ve Ayhan Peker kardeşlerin silahla tarandıklarını söyledi.

"Geldiğimizde kanlar içerisinde yerde bulduk"

Mahalle sakinlerinden E.P, AA muhabirine, saldırıdan kısa süre önce arkadaşıyla 1 kilometre ötedeki tesise gitmek için mahalleden ayrıldığını anlattı.

Tesise vardıkları sırada bir patlama olduğunu ve silah seslerinin geldiğini ifade eden E.P, olay yerine gittiklerinde sürekli alış veriş yaptıkları iş yerindeki 3 kardeşin saldırıya uğradığını gördüklerini belirterek, şunları söyledi:

"Arkadaşımın arabasını istemişler, vermeyince de vurmuşlar. Buraya geldiğimde onları kanlar içerisinde yerde bulduk. Biz de zaten kıl payı kurtulduk. Bu saldırıyı kınıyorum. Yıllardan beri doğu halkına yapılan bir zulüm olarak değerlendiriyoruz. Biz burada huzursuzluk istemiyoruz. Milletin buralarda sürünmesini istemiyoruz."

Van Valiliğinin açıklaması

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, Güzelsu Jandarma Karakol Komutanlığına PKK örgütü mensuplarınca düzenlenen saldırıda, bir vatandaşın hayatını kaybettiği, karakolda görevli 2 personel ve 2 vatandaşın da yaralandığı anımsatıldı.

İlçede, dün saat 20.55 sıralarında, bölücü PKK örgütü mensuplarınca, bomba yüklü araç patlatılmak suretiyle saldırıda bulunulduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Patlama neticesinde karakolda görevli 2 personelimiz ile bölgede bulunan bir vatandaşımız hafif, bir vatandaşımız ağır şekilde yaralanmış olup, bir vatandaşımız ise hayatını kaybetti. Olayla ilgili adlı ve idari tahkikat sürdürülmekte olup, faillerin yakalanması için çalışmalar başlatıldı. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terör tehdidi ve saldırılardan korunması için tüm tedbirler valiliğimizce alınıyor."

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT