1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK'dan Roma'daki Kültür Bakanlığı Müşavirliğine Saldırı
PKK'dan Roma'daki Kültür Bakanlığı Müşavirliğine Saldırı

PKK'dan Roma'daki Kültür Bakanlığı Müşavirliğine Saldırı

Türkiye'nin Roma'daki turizm müşavirliği önünde sabah saatlerinde yapılan eylemde 20 kişilik PKK'lı grup müşavirlik binasına saldırdı.

A+A-

Türkiye'nin Roma'daki turizm müşavirliği önünde sabah saatlerinde yapılan eylemde 20 kişilik PKK'lı grup müşavirlik binasına saldırdı. 

Edinilen bilgiye göre, İtalya'nın başkenti Roma'nın işlek meydanlarından Reppublica'da bulunan Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği binası önünde sabah saatlerinde Kobani'deki (Ayn El Arab) olaylarla ilgili gösteri düzenlendi. PKK'ya mensup yaklaşık 20 kişilik grubun müşavirlik binası önünde sakin başlayan gösterisi daha sonra şiddet eylemine dönüştü.

Grubun müşavirlik vitrinine sprey boyalarla çeşitli sloganlar yazdıkları, binaya sis bombaları ve et parçaları fırlattıkları belirtildi. Eylemin yaklaşık 10 dakika sürdüğü, müşavirlik yetkililerinin bu sırada Roma Büyükelçiliği ve İtalyan güvenlik makamlarını bilgilendirdiği öğrenildi.

Grubun daha sonra güvenlik güçleri olay yerine gelmeden dağıldığı kaydedildi. 

"Saldırıyı lanetliyoruz"

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, saldırıya sosyal medyadan tepki gösterdi.

Çelik, twitter hesabında yer verdiği açıklamada, şunları kaydetti:

"Roma'da Bakanlığımız müşavirliğine bir saldırı oldu. 20 kişilik PKK'lı grup, müşavirlik önünde düzenledikleri eylem sırasında binaya saldırıda bulundu. Binamıza sis bombası atıldı. Bu saldırıyı lanetliyoruz. Roma Müşavirliğimize geçmiş olsun diyorum. Yurt dışında özveriyle ülkemizi temsil eden tüm müşavirlerimize bir kere daha selam ve sevgilerimi iletiyorum. Müşavirlerimizin ve ataşelerimizin bu saldırılar karşısında ülkemizin değerlerini daha büyük bir azimle tanıtacaklarına inancım tamdır."

HABERE YORUM KAT