1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK’dan Kürt Siyasetine Muhtıra
PKK’dan Kürt Siyasetine Muhtıra

PKK’dan Kürt Siyasetine Muhtıra

Yakın geçmişin TSK muhtıralarını anımsatan “KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı” imzalı bildiride “Meclis’e gitmek Kürt halkına ihanet ve düşmana hizmettir” dendi.

26 Eylül 2011 Pazartesi 10:20A+A-

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı imzasıyla çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderilen bir maille istenilen koşullar sağlanmadan Meclis’e gitmenin ‘Kürt halkına ihanet ve düşmana hizmet’ olduğu belirtilerek BDP’li milletvekillerinin TBMM’ye kesinlikle gitmemesi istendi.

Son dönemde tırmanan şiddet olaylarının ardından birçok kesim barışçıl çözüm için BDP’nin Meclis’e dönmesi talebini yeniden dillendirmeye başladı. Çok sayıda STK’nın ardından bölge baroları da BDP’ye ‘Meclis’e dön’ çağrısı yaptı. Bu sırada çeşitli Kürt kurum ve kuruluşlarına gönderilen bir mail ise özellikle Kürt siyasetinde bomba etkisi yaptı. KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı imzasıyla yaklaşık iki hafta önce gönderilen mailde BDP’nin bu koşullarda Meclis’e dönmemesi istendi.

Sert ve tehditkar üslup

Çok sert ve tehditkar bir üslubun kullanıldığı metinde şöyle denildi:

“Son dönemde BDP’li vekillerin Meclis’e gidip gitmeleri kamuoyunda yoğun tartışılmakta, özelikle bizim vekillerin ve bazı insanlarımızın Meclis’e gitmeliyiz sözleri düşmana hizmet etmekten öte bir şey değildir. Kürt Halk Önderi Başkan Apo’nun koşulları değiştirilmezken ve tecrit ağırlaşmışken, askeri ve siyasi operasyonlar olurken, kara harekâtına hazırlık yapılırken Meclis’e gitmek Kürt halkına ihanet etmek ve düşmana hizmet etmektir. Özellikle Meclis boykotu konusunda vekillerimizin farklı farklı demeç vermeleri kabul edilebilinir bir durum değildir. Kamuoyu karşısında ve her yerde ‘Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları değişmeden, onunla görüşmeler ve müzakereler olmadan, Kürt kimliğinin anayasal güvenceye kavuşturulması konusunda söz alınmadan, Önder Apo’nun imzaladığı protokoller konusunda adım atılmadan, Kürt siyasetçileri bırakılmadan Meclis’e gitmeyeceğiz ifadelerinde bulunmaları gerekmektedir.”

Meclis’e dönmek istiyoruz

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı imzası taşıyan bu mailin ardından bir başka iddia daha ortaya atıldı.

BDP’ye yakın kaynaklar, özellikle BDP milletvekillerinin çeşitli kanallar aracılığıyla bu mailden duydukları rahatsızlıkları dile getirdiğini ve sorunun çözümü için TBMM’de olmaları gerektiği yönünde karar alınması için çaba harcadıklarını öne sürdü.

Kaynak: Taraf

***

Şerafettin Elçi: Halk Meclis'e Dönmemizi İstiyor!

"PKK’dan Kürt Siyasetine Muhtıra" başlıklı haberin yer aldığı bugünkü Taraf gazetesinde BDP milletvekili Şerafettin Elçi'ye yapılan bir röportaj da var. Neşe Düzel'in yaptığı röportajda Şerafettin Elçi, Düzel'in sorularını şöyle yanıtlıyor:

Meclis 1 ekimde açılıyor. BDP Grubu Meclis’e dönecek mi?

Olağanüstü bir şey olmazsa geri döneceğiz. Tahminime göre, 1 ekimde Meclis’e katılacağız. Genel arzu dönme yönünde. Özellikle yeni yapılan Türkiye’de Kürdistan Konferansı’na katılanların yüzde 90’dan fazlası Meclis’e dönülmesini istedi. Bu hafta gurubumuz karar alacak.

Peki, ne değişti de Meclis’e dönülüyor?

Halk, şimdi bizden dönmemizi istiyor. Ayrıca zannedersem, hükümet kanadından da bazı olumlu adımlar atılacak. Ama ilk başta halk Meclis’e girmemizi istememişti. “Girerseniz kendimizi yakarız” diyorlardı. Bizim başlangıçta Meclis’e girmeme tepkimiz haklıydı. Ortada çok bariz bir haksızlık vardı ve o haksızlığa karşı tepki göstermemiz doğaldı. Ama bu tepkiyi uzun uzadıya sürdürmek yanlış oldu. Şimdi Meclis’e dönmemiz gerekli.

***

KCK'dan Taraf'a Yalanlama

Taraf gazetesinde yayınlanan muhtıra kıvamındaki bildiri günün ilerleyen saatlerinde KCK tarafından yayınlandı. PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF'de söz konusu bildirinin sahte olduğu vurgulanarak "İşlerini yaparken gazetecilik kaygısı duymadıkları için kendilerini bağlayıcı hiçbir ahlaki ölçü görmeyen Altan ve ekibi, amirleri tarafından yazılan sahte 'KCK bildirisini' servis etti." ifadelerine yer verildi.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

3 Yorum